۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۳
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83409625
۰ نفر
پمپئو: در صورت خلع سلاح هسته ای کره شمالی، تضمین امنیتی می دهیم

تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا گفت، چنانچه کره شمالی دست از تسلیحات هسته ای اش بردارد، آمریکا به پیونگ یانگ تضمین امنیتی مانند پیمان عدم تهاجم خواهد داد.

به نوشته روزنامه "هانکیوره" کره جنوبی، "مایک پمپئو" در مصاحبه با برنامه رادیویی "iHeartMedia" گفت، کره شمالی باید به وعده داده شده از سوی "کیم جونگ اون" عمل کند، او وعده داده است کشورش را از وجود تسلیحات هسته ای پاک کند. او در سندی کتبی نیز این وعده را به "دونالد ترامپ" داد. او چندین بار این حرف را به من هم گفت.

پمپئو افزود، آنها باید تصمیمی بگیرند که حاضر به اجرای آن باشند. ترامپ بسیار صریح و شفاف است، ما حاضریم یکسری تضمین های امنیتی به آنها بدهیم تا خیالشان راحت باشد که در صورت خلع سلاح هسته ای کشورشان، آمریکا در نبود این تسلیحات، به آنها حمله نخواهد کرد. ما آماده فراهم کردن شرایط آینده ای روشن تر برای مردم کره شمالی هستیم. این مفاد توافقنامه ای است که کیم و ترامپ امضا کردند.

وی خاطر نشان کرد، اکنون مذاکره کنندگان کره شمالی باید شروع به اجرای اصول توافق شده بین ترامپ و کیم بکنند.

ترامپ سال گذشته، قبل از اولین نشست با کیم در سنگاپور، در پاسخ به این سوال که آیا به کیم تضمین امنیتی می دهد، گفت، از انجام این کار خوشحال خواهم شد، طبق این تضمین امنیتی کیم از حمایت و حفاظت جدی برخوردار خواهد شد.

"استیون بیگان"، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور کره شمالی، در اوایل سال جاری میلادی گفته بود، ما تصمیم نداریم به کره شمالی حمله کنیم و به دنبال براندازی حکومت این کشور نیستیم.

پمپئو وعده تضمین امنیتی به کره شمالی را در حالی مطرح می کند که مذاکرات کاری واشنگتن و پیونگ یانگ که قرار بود تا اواسط ماه گذشته میلادی(ژوئیه) برگزار شود، به تاخیر افتاده است و نشانه هایی از آمادگی طرفین برای انجام آن به چشم نمی خورد.

ترامپ پس از دیدار اواخر ژوئن با کیم در منطقه مرزی غیرنظامی دو کره اعلام کرد، مذاکرات آمریکا و کره به زودی- دو تا سه هفته دیگر- از سرگرفته می شود.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی پس از نشست بی نتیجه سران دو کشور در هانوی متوقف شد.

ترامپ این هفته از انجام مکاتبات مثبت با کره شمالی خبر داد و گفت، هر وقت آنها برای مذاکره آماده باشند، ما هم آماده ایم.

به اعتقاد برخی کارشناسان کره جنوبی، علت تعلل کره شمالی برای ازسرگیری مذاکرات با آمریکا تا حدی به احتیاط پیونگ یانگ به منظور پرهیز از شکستی دیگر و نیز به تفاوت توانمندی و امکانات دو کشور برمی گردد. درواقع، کره شمالی برای تشکیل یک تیم جدید مذاکره کننده به زمان بیشتری نیاز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =