۸۰ درصد مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان چای کشور گفت: امسال از ابتدای فصل برداشت تا کنون، ۶۹ هزار و ۸۳۵تن برگ سبز چای به ارزش ۲۰۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده که بیش از ۸۰ درصد این مبلغ پرداخت شده است.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «  حبیب جهان ساز» افزود: تا کنون ۸۲ درصد مطالبات چایکاران بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده و بقیه به تدریج به حسابشان واریز و تسویه می شود.

وی با بیان این که  ۷۰ درصد کل برگ سبز چای برداشت شده و حدود ۵۰ هزار و ۸۳۵ تن درجه یک بوده و از این میزان خرید برگ سبز چای حدود ۳۰ درصد دیگر به میزان ۱۹ هزار تن درجه دو است.

رئیس سازمان چای کشور انجام تعهدات دولت در حمایت از چایکاران در چند سال گذشته را از عوامل افزایش انگیزه کشاورزان در کشت چای دانست و تصریح کرد: از ۱۷۰ میلیارد تومان پول پرداخت شده بابت برگ سبز چای، حدود ۷۰ میلیارد تومان آن سهم دولت و ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی کارخانجات فرآوری چای بوده است.

جهانساز، قیمت تضمینی برگ سبز چای در سال جاری را برای نوع درجه یک هر کیلوگرم ۳۶۰۰ تومان و برای درجه دو هر کیلوگرم ۲۲۰۰ تومان ذکر کرد و گفت: حدود ۱۰۰ کارخانه فرآوری چای علاوه بر قیمت تضمینی برگ سبز، مبالغی را به عنوان کیفیت برگ سبز چای پرداخت کرده اند که بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان به ازای  هر کیلوگرم می باشد.

حذف ارز رسمی واردات چای، به نفع تولید داخلی 

وی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای چای وارداتی را اقدامی مثبت در چارچوب تقویت تولید چای داخلی بیان کرد و گفت: حذف ارز دولتی از چای وارداتی و تخصیص ارز نیمایی به آن موجب قدرت رقابت چای داخلی در بازار شده و ضمن آن که کارخانه های فرآوری چای داخلی نیز به کیفی سازی چای خشک روی آورده اند و ذائقه مصرف کنندگان به سمت چای داخلی سوق پیدا کرده است.

رئیس سازمان چای کشور،پیرامون  صادرات چای خشک افزود: سال گذشته ۱۶ هزار تن چای به ۳۵ کشور جهان از جمله عراق، افغانستان و تاجیکستان صادر شد که فروردین ماه امسال نیز این میزان برابر با ۴۹۶ تن چای خشک داخلی بود.

نوسان نرخ ارز یکی از علل صادرات چای خشک تولید داخل

جهان ساز ضمن یادآوری  نیاز داخلی به چای خشک اضافه کرد: این محصول باید برای تامین نیاز مردم مورد استفاده قرار گیرد، اما تجار با توجه به قیمت ارز و همچنین حفظ مشتریان خارجی، صادرات  نیز انجام می دهند.

وی گفت: برداشت بعدی برگ سبز چای از مردادماه جاری آغاز می شود و تولید ۱۱۵ هزار تن برگ سبز چای در سال جاری پیش بینی شده بود که افزایش دما موجب شد از پیش بینی هایی که در ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای داشتیم، فاصله داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =