۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 83409528
۰ نفر
فارن پالیسی: ترامپ برای مذاکره با ایران گام های عملی بردارد

تهران - ایرنا - نشریه «فارن پالیسی» در مطلبی نوشت: پیشنهاد «دونالد ترامپ» برای مذاکره باید همراه با گام های عملی باشد و دولت وی برای شروع می تواند با در نظر گرفتن برخی معافیت ها در خرید نفت ایران، انگیزه ای برای آمدن تهران به پای میز مذاکره ایجاد کند.

در گزارش این نشریه آمریکایی آمده است: "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران هفته گذشته در یک سخنرانی از اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با ایالات متحده در صورت برداشتن گام هایی از سوی ایالات متحده برای رفع برخی تحریم ها خبر داد و گفت، "ما همیشه به مذاکرات اعتقاد داریم، اگر آنها تحریم ها را لغو کنند، فشار اقتصادی را بردارند و به برجام بازگردند ما همین امروز و در هر مکانی آماده مذاکره هستیم".

طی چند ماه گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها تأکید کرده که او نیز آماده مذاکرات است، هر چند اعضای دولت او تلاش کرده اند شرایطی در این پیشنهاد بگنجانند.

از زمان سرنگونی پهپاد آمریکایی، توقیف نفتکش ها و دستگیری جاسوسان، نیاز به دیپلماسی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

از این رو اگر ترامپ در مورد رسیدن به یک توافق جدید جدی باشد، پیشنهاد او باید همراه با گام های عملی از سوی دولتش باشد و در این راستا برای نخستین گام باید معافیت هایی را برای برخی خریداران نفت ایران در نظر بگیرد.

در حالیکه بازگشت به برجام که از سوی مقامات ایرانی به عنوان پیش شرط شروع مذاکرات عنوان شده، معافیت های خرید نفت ایران می تواند انگیزه لازم را برای طرف ایرانی و آمدن به پای میز مذاکره را فراهم کند.

این معافیت ها می تواند برای دوره های سه ماهه تمدید شود و در صورت ادامه مذاکرات، ایران در یک دوره زمانی اعلام شده به مذاکرات رسمی با آمریکا ادامه دهد.

در حالیکه دولت ترامپ از ضعیف ظاهر شدن در گفت وگوهای جدید دوری می کند، در نظر گرفتن معافیت هایی برای خرید نفت ایران امتیاز بزرگی بشمار نمی رود.

در نظر گرفتن معافیت های خرید نفت ایران برای هشت مشتری نفتی پس از اعلام تحریم های مرتبط با نفت ایران، محدودیت های قابل توجهی برای دسترسی و استفاده از درآمدهای نفتی ایران ایجاد کرد.

پرداخت های مربوط به فروش نفت ایران در حساب های سپرده گذاری تحت کنترل، در یک بانک اختصاص داده شده در هر کشور سپرده می شود.

ایران این وجوه را فقط می تواند برای تجارت دو جانبه در مورد کالاهای بشردوستانه استفاده کند. به این معنی که این درآمدها برای خرید مواد غذایی و دارو هزینه می شود.

تحت این سیستم، ایران نمی تواند این ارزها را صرف هزینه های خود کند. در حقیقت بازگشت معافیت های تحریمی برای خرید نفت ایران هیچ سود اقتصادی برای ایران ندارد.

با این حال، ایران به احتمال زیاد از این ژست خوشحال می شود. زیرا بازگرداندن معافیت های تحریمی برای خرید نفت ایران به کشور کمک می کند سهم حیاتی خود را از بازار جهانی نفت حفظ کند. و اگر ایران دیگر نتواند به مشتری های بزرگ خود از جمله هند، ترکیه و کره جنوبی نفت صادر کند، احتمالاً دیگر نمی تواند به اندازه گذشته به این کشورها نفت صادر کند.

اما ایرانیان و اروپایی ها در مورد توانایی دولت ترامپ برای گشایش در تحریم ها تردید دارند.

در واقع مراکز و موسسه های گوناگون در واشنگتن عمیقاً بر روی کارزار فشار حداکثری علیه ایران سرمایه گذاری کرده اند.

برخی طرفداران تحریم، از ترامپ خواسته اند با ایجاد یک سپر تحریمی "حتی پس از توافق جدید"، از بازگشت مؤسسات و شرکت های مالی به بازار ایران جلوگیری کنند.

در گزارش فارن پالیسی که به قلم "اسفندیار باتمانقلیچ" بنیانگذار رسانه بورس و بازار با عنوان "چگونه مذاکرات هسته ای با ایران را دوباره از سر بگیریم؟" نوشته شده، آمده است: بنابراین بازگشت معافیت های تحریم نفتی ایران می تواند این امکان را برای برخی افراد در دولت ترامپ فراهم سازد تا توانایی های سازمانی خود را در جهت غلبه بر غرایز دیپلماسی رییس جمهوری و بازگرداندن فشار حداکثری حفظ می کنند.

از این رو رهبران سیاسی در اروپا و ایران از نزدیک گزارش های داخلی نهادهای دولتی آمریکا در مورد منطق برخی تحریم های اخیر نظیر تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی را پیگیری می کنند.

"عباس عراقچی" معاون وزیر خارجه ایران و "امانوئل بن" مشاور سیاست خارجی "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه به تازگی در مورد اهمیت آتش بس در جریان جنگ اقتصادی دولت ترامپ علیه ایران گفت وگو کردند.

پیشنهاد آنها این بود که در فاز نخست چنین آتش بسی بر روی توانایی ایران برای از سرگیری صادرات نفت متمرکز شد.

چنین اقدامی می توان نشان دهد مصلحت گرایان دولت ترامپ توان گشایش در برخی تحریم ها را دارند و به ایرانی ها اطمینان بیشتری می دهند که امتیازات رد و بدل شده متقابل خواهد بود.

در نهایت، بازگرداندن معافیت های تحریم نفتی ایران به ترامپ کمک می کند اعتماد و همکاری جامعه بین المللی را باز گرداند.

در حالیکه هر مذاکرات جدید ضرورتاً بر روابط ایالات متحده و ایران متمرکز خواهد شد، با این وجود، دولت ترامپ می تواند تعهدات تازه ای را در روابط و توافق های چند جانبه ثابت کند و نشان دهد در تلاش برای حل ناامنی در خاورمیانه است.

برای مثال، با صدور مجوزهای نفتی، دولت ترامپ، تنش رو به افزایش در خلیج فارس را کاهش می دهد.

در  این نشریه ادعا شده است:‌ ناگفته نماند دلیل توقف نفتکش ها از سوی ایران، این است که ایران احساس می کند تمام نفتکش هایش در دام گسترده تحریم های واشنگتن افتاده اند.

دولت ترامپ در پی گردآوری نیرویی همه جانبه برای حفاظت از نفتکش ها در تنگه هرمز است. اما تا زمانی که ایران قادر به صادرات نفت خود نباشد چنین امری امکانپذیر نیست.

بازگشت معافیت های خرید نفتی همچنین مزایایی برای چین دارد؛ کشوری که بر خلاف تحریم های ایالات متحده به خرید نفت از ایران ادامه داده است.

در نهایت باید تاکید کرد گرچه ایران بازگشت به برجام را به عنوان پیش شرطی برای بازگشت به میز مذاکره یاد کرده، اما پویایی دولت ترامپ بدین صورت است که طرفداران برجام در اروپا و ایران بهترین موقعیت را برای ایجاد شرایط مناسب یک توافق دارند.

در واقع نمایش یک مذاکرات با شکوه می تواند در نهایت به نام ترامپ ثبت شود حتی اگر این توافق هم شبیه برجام باشد.

از این رو حتی یک گام کوچک برای رفع تحریم های نفتی می تواند یک شانس دیگری به دیپلماسی و مذاکرات بدهد.

نشریه خبری سیاسی و اقتصادی فارن پالیسی سال 1970 توسط "ساموئل هانتینگتون" و "وارن منشل" تاسیس شد.

محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است.

"موشه نعیم" از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ سردبیر آن بود. در سال ۲۰۰۸ شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آن را خریداری کرد، و از سال ۲۰۱۰ "سوزان گلاسر" سردبیر آن شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =