۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۱
کد خبرنگار: 949
کد خبر: 83409483
۰ نفر

برچسب‌ها

بومی سازی بخشنامه‌ها

امیرشاهین نایبی فر/ خبرنگار ایرنا
بومی سازی بخشنامه‌ها

بیرجند - ایرنا - استان مرزی مانند خراسان جنوبی با محدوده وسیع جغرافیایی و شرایط ویژه که دارد با بودجه و قانون معمولی، سامان نیافته و توسعه آن نیازمند تغییر رویکرد و بومی سازی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها است.

این استان به لحاظ توسعه یافتگی رتبه های آخر را بین تمامی استان‌های کشور دارد و سال‌هاست در انتهای جدول توسعه یافتگی قرار گرفته است.

کم آبی، بیکاری، آسیب های بخش کشاورزی، مشکلات واحدهای تولیدی و خشکسالی متوالی از مشکلات اساسی استان است که اگر برای رفع این معضلات چاره اندیشی نشود به زودی مرز شرقی کشور با مشکلاتی از قبیل ناامنی رو به رو می‌شود.

در حال حاضر اجرای قوانین بدون در نظر گرفتن شرایط بومی و منطقه ای این استان مرزی، موجب ایجاد مشکلات زیادی شده است؛ برای مثال در بحث قانون تشخیص اراضی ملی از مستثنیات، با توجه به قانون کشوری باید عکس‌های هوایی سال ۱۳۴۱ ملاک تشخیص باشد که موجب شده بیش از ۹۵ درصد اراضی کشاورزی استان ملی اعلام شود و بسیاری از کشاورزان روستاهای خود را ترک و به شهرها و حاشیه شهر مهاجرت کرده‌اند.

با توجه به اینکه خراسان جنوبی استان کویری و کم بارش است بهتر است قانونگذار بین این استان و استان‌های پرباران یا کم تنش به لحاظ آب تفاوت قائل شود تا زمینه حفظ مردم در روستاها و توسعه کشاورزی فراهم شود زیرا اجرای این قانون به شکل یکسان با مناطق دیگر مطلوب نیست و بهتر است قوانین و بخشنامه‌ها با برش بومی و لحاظ قراردادن شرایط هر استان اجرا شود که لازمه آن تغییر رویکرد به توسعه منطقه ای است.

خراسان جنوبی مرز مشترک و طولانی با کشور افغانستان دارد که خالی شدن روستاهای این استان از سکنه برابر با ناامنی نوار شرقی کشور است و با توجه به موقعیت استراتژیک این منطقه ضروری است در نحوه اجرای بخشنامه‌های وزارتی تجدیدنظر شود و اجرای دستورالعمل‌ها با رعایت شرایط منطقه و استان باشد تا اجرای قانون زمینه توسعه را فراهم کند نه اینکه موجب بروز مشکلات و چالش‌های بیشتر و تازه تر شود.

۷۵۵۹*۳۰۲۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =