۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83409266
۱ نفر

برچسب‌ها

ضعف و خلاء قانونی زمینه ساز برخی عوامل زمین خواری است

یزد - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد ضعف و خلاء قانونی را زمینه ساز برخی موارد زمین خواری و کوه خواری در گذشته دانست و گفت: آنچه مسلم است همگان باید تمام تلاش خود را در جهت حفظ و صیانت از اموال عمومی و بیت المال در دستور کار قرار دهند تا در برابر نسل آینده سربلند باشیم.

محمدرضا حداد زاده در آئین معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تفت صیانت از اراضی ملی، انفال و جلوگیری از تعدی به بیت المال را خواستار شد و افزود: انفال، طبق قانون، متعلق به حکومت اسلامی است و نحوه بهره برداری از آن را قانون مشخص می‌کند و هیچکس حق ندارد به طُرق مختلف به اراضی ملی و منابع طبیعی تعدی کند.

وی با اشاره به تدوین و ابلاغ دستورالعمل حفظ حقوق عامه از سوی دادستانی کل کشور تصریح کرد: دستورالعمل حفظ حقوق عامه؛ دادستان‌ها را مکلف می‌کند تا حتی بدون تشکیل پرونده قضائی نسبت به مسائل مختلف از نهادهای عمومی و حاکمیتی در هر سطحی مطالبه گری داشته باشند و با دقت نظر مسائل حوزه کاری خود را رصد کنند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دادگستری یزد، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، گفت: فضای مجازی تهدید نیست اما نیازمند مدیریت عالمانه و هوشمندانه است تا ضمن استفاده از کارکردهای مثبت، آسیب‌ها و معضلات آن به حداقل ممکن برسد.

حداد زاده ادامه داد: توجه به مسائل اجتماعی به ویژه فضا مجازی که می‌تواند در مسئله تحکیم بنیان خانواده اثرگذار باشد باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و با کاهش تهدیدهای آن از فرصت‌ها و سایر محاسن آن بهره گرفته شود.

وی پیشگیری از وقوع جرم، بزه کاری و بزه دیدگی را از امور مورد تأکید دانست و بیان کرد: پیشگیری از وقوع جرم در سایه عمل به وظایف قانونی دستگاه‌های اجرایی و نهاد و سازمان هاست که محقق می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد تصریح کرد: تعامل به معنای همراهی چشم و گوش بسته نیست بلکه تعامل و همراهی و هم افزایی زمانی شکل می‌گیرد و مفید است که در چارچوب قوانین، منطبق بر شرح وظایف و بر اساس اولویت‌ها و دستورالعمل‌ها و اسناد بالا دستی در مسیر خدمت به مردم و تأمین رفاه و آسایش آحاد جامعه شکل بگیرد.

وی تسریع در رسیدگی پرونده‌ها در عین دقت و اتقان آرا را خواستار شد و گفت: آنچه که دغدغه مردم و مطلوب آنان است، کاهش زمان اطاله دادرسی و تسریع در رسیدگی است که باید با نهایت امکان مد نظر قرار گیرد.

رئیس دادگستری و دادستان سابق تفت در این آئین یکی از مسائل مهم شهرستان را بحث کوه خواری، تصرف اراضی و زمین خواری عنوان کرد و گفت: در این زمینه سعی کردیم حتی گزارش‌های شفاهی مردم را هم مورد بررسی قرار دهیم و با همکاری منابع طبیعی اقدامات خوبی انجام شد.
مهدی زارعی افزود: متأسفانه مشکلی که در زمینه کوه خواری وجود داشت اینکه خیلی‌ها حرفه‌ای عمل کردند و به کار خود مبنای قانونی بخشیده‌اند.
دادستان سابق تفت تصریح کرد: اگر دیده می‌شود در دامنه کوه‌ها ساخت و ساز انجام می‌شود به واسطه سو مدیریتی است که در دهه ۷۰ انجام شد و بر اساس ماده ۳ حفاظت منابع طبیعی زمین‌هایی با قرارداد مشارکتی به برخی افراد خاص واگذار شد که اکنون سند مالکیت آن را گرفته‌اند.
زارعی تأکید کرد: «مجرمان قدر» از خلأ یا ضعف‌های قانونی بهترین بهره را می‌برند و این سبب شده کار مقابله با کوه خواری‌ها سخت شود.
رئیس دادگستری تفت اضافه کرد: شرایط خاص ییلاقی شهرستان کار را برای دادستان سخت کرد و برخی موارد حمایت‌های استانی را می‌طلبد.

در این مراسم رضا ملکی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تفت معرفی و از زحمات و تلاش‌های زارعی دادستان سابق این شهرستان قدردانی شد.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری تفت در ۲۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد.

۲۰۸۸/ ۲۰۴۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =