۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83409108
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۴۵۲ هکتار اراضی یزد به کشت درختان زیتون اختصاص دارد

یزد - ایرنا – مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: از ۷۹ هزار هکتار محصول باغی این استان ۲ هزار و ۴۵۲ هکتار آن به کشت درختان زیتون اختصاص دارد.

اکبر شیخ علیشاهی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های باغداری ابرکوه به ایرنا افزود: یک هزار و ۷۳۸ هکتار باغ‌های زیتون استان بارور و بقیه نهال است و پیش بینی می‌شود امسال برداشت محصول با حداقل ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به سه هزار و ۱۵۰ تن برسد.

به گفته وی سالمترین روغن گیاهی مربوط به زیتون است ،پیش بینی کرد که امسال ۲۰۰ تن روغن و ۱۵۰ تن کنسرو زیتون در یزد برداشت شود.

این مسئول زمان برداشت محصول را مهر ماه ذکر کرد و اظهار داشت: درخت زیتون به دلیل مقاوم بودن نسبت به کم آبی، شوری خاک و همچنین شرایط مطلوب خاک ، توسعه کشت آن مورد توجه مردم، اداره‌ها و نهادهای استان برای تولید و فضای سبز قرار گرفته است.

این مسئول ارشد باغبانی یزد ادامه داد: با ۱۰۰ میلیارد ریال بودجه از محل اعتبار باغبانی در سال‌های گذشته تعدادی دستگاه روغن کشی خریداری شد و در شهرستان‌های اردکان، میبد، تفت، شاهدیه یزد راه‌اندازی شده است.

شیخ علیشاهی خاطرنشان کرد: با توسعه و افزایش تولید زیتون در استان، ۲ واحد روغن گیری ۳۰۰ کیلوگرمی بر ساعت در شهرستان یزد و همچنین یک کارخانه روغن کشی و تهیه کنسرو در شهرستان مهریز با ظرفیت هزار کیلوگرم بر ساعت راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های یزد با ۸۸۷ هکتار و اردکان با ۳۸۹ هکتار بیشترین سطح زیرکشت درختان زیتون استان را دارند، اضافه کرد: هم اکنون ۱۰۰ هکتار برنامه توسعه باغ‌های جدید زیتون در مناطق مستعد استان در دستور کار است.

مدیر باغبانی یزد، برگزاری دوره‌های تخصصی، ارائه مشاوره‌های فنی و کارشناسی به باغداران، توزیع نهال‌ یارانه‌ای ،اصلاح و توسعه باغ‌های زیتون را از برنامه‌های جهاد کشاورزی برای بهبود شرایط کمی و کیفی تولید این محصول برشمرد.

شیخ علیشاهی یادآور شد: از ۲ سال قبل در اجرای طرح توسعه باغ‌های زیتون سالانه ۲ هزار نهال زیتون به صورت یارانه‌ای در اختیار باغداران قرار گرفته است.

وی، تعداد بهره برداران را ۶۵۰ نفر ذکر کرد و گفت: سازمان جهاد کشاورزی برنامه‌هایی شامل آموزش هرس، پیوند و تغذیه خاک را در برنامه‌های کاری خود دارد.

اراضی قابل کشاورزی استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ۱۱۴ هزار هکتار آن به کشت محصول کشاورزی اختصاص دارد.

تعداد بهره برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است.

۷۵۴۰/‏ ۲۰۴۷/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =