همکاری ایران و بولیوی در زمینه فناوری های پیشرفته و نانو تکنولوژی

تهران-ایرنا- در سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به  بولیوی، سند یادداشت تفاهم همکاری های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران و دولت بولیوی توسط دکتر ظریف و دیه گو پاری، وزیر امور خارجه بولیوی به امضاء رسید.

سند تفاهم همکاری های توسعه ای میان جمهوری اسلامی ایران و دولت بولیوی در زمینه ظرفیت سازی فناوری های پیشرفته - نانو تکنولوژی- در دانشگاه EMI امضا شد.  

 در این یادداشت تفاهم، طرف ایرانی متعهد شد  تا دانش فنی فناوری نانو را بواسطه ایجاد رشته کارشناسی ارشد و دکتری فناوری نانو و همچنین تاسیس آزمایشگاه تخصصی نانو در دانشگاه امی بولیوی درچارچوب همکاری توسعه ای جنوب – جنوب امضاء کند.  

در مراسم امضاء این یادداشت تفاهم وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با افتخار آماده به اشتراک گذاشتن دستاوردهای خود با ملت هایی است که پیشرفت خود را به کشورهای حامی یکجانبه گرائی پیوند نزده اند و در فربه تر شدن نظام سلطه نقشی ایفاء نمی کنند.  

ظریف افزود: راز پیشرفت و توسعه کشورهایی که مصمم به حفظ استقلال خود در جهانی که کشورهای استعماری، سعی در تعمیق وابستگی سایر کشورها را دارند، چشم فروبستن از حمایت های مشروط این کشورها و اعتماد به ظرفیت های داخلی و همچنین به مشارکت گذاشتن ظرفیت های خود با کشورهای همسو می باشد. سیاستی که جمهوری اسلامی ایران از چهار دهه قبل تاکنون و پس از انقلاب اسلامی در پیش گرفته و خوشبختانه با همین رویکرد موفق به کسب دستاوردهای شگرفی در حوزه های مختلف دفاعی، هسته ای و علمی و فناوری شده است. تاجاییکه، علیرغم اعمال فشارهای گوناگون و سنگین ۴۰ ساله از سوی کشورهای سلطه طلب، همچنان با اقتدار درحال پیمودن قله های پیشرفت و توسعه است.  

این برنامه همکاری با هدف توانمندسازی و تربیت نخبگان بولیویایی در حوزه نانو و تولید مشترک محصولات دانش بنیان نانوئی و همچنین تجاری سازی آن در منطقه آمریکای لاتین به اجرا درخواهد آمد.

ریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر به آمریکای لاتین سه شنبه اول مرداد وارد سانتاکروز بولیوی شد. وی در ایستگاه پایانی سفر به سه کشور آمریکای لاتین به منظور دیدار و گفت و گو با مقام های بولیویایی ساعتی پیش با استقبال خانم کارمن آلمندراس معاون وزیر روابط خارجی بولیوی وارد فرودگاه شهر سانتاکروز این کشور شد.

پیگیری موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و دولت چندملیتی بولیوی و گفت و گو پیرامون مسایل منطقه ای و بین المللی از مهم ترین موضوعاتی است که در این سفر مطرح می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =