لو دریان: به اجرای روندی برای کاهش تنش در خلیج فارس نیاز داریم

تهران – ایرنا - «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه با «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در پاریس دیدار کرده است، اظهار داشت: ما به اجرای روندی برای کاهش تنش‌ها درخلیج فارس نیاز داریم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لو دریان روز سه‌شنبه در پارلمان فرانسه گفت: ما تلاش می‌کنیم ایران را به توافقنامه وین بازگردانیم. با فرستاده ویژه روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کردم تا این مساله را با وی مطرح کنم.
ادعای لو دریان در حالی است که به رغم خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات و وعده‌های خود، ایران همچنان به برجام پایبند مانده است و تنها در پی اقدامات تنشج‌زای آمریکا و خلف وعده‌های اروپا بود که برخی از تعهدات خود را کاهش داد.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، پاریس در حال پیگیری دیپلماسی فشرده‌ای برای حل تنش‌های جاری از طریق دیپلماتیک است. در همین راستا، «امانوئل بُن» مشاور رئیس جمهوری فرانسه در امور سیاست خارجی تاکنون دو بار به ایران سفر کرده است.
آمریکا سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند و افزون بر آن، تحریم‌های دیگری نیز وضع کرد. در عین حال، آمریکا تلاش کرده تا متحدانی همچون انگلیس را برای اعمال فشار بر ایران با خود همراه کرده و منطقه خلیج فارس را متشنج کند.
لو دریان در این باره گفت: ما به اجرای روندی برای تشنج‌زدایی و کاهش تنش نیاز داریم.
در همین حال، وی اظهار داشت که انگلیس، فرانسه و آلمان در حال کار روی ایجاد یک مأموریت نظارتی بر کشتیرانی در خلیج فارس هستند.
«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس دوشنبه گفته بود که یک نیروی حفاظتی اروپایی برای کشتیرانی در خلیج فارس در حال طراحی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =