نخست وزیر عراق بر ضرورت کاهش تنش در خلیج فارس تاکید کرد

تهران – ایرنا - «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود بر لزوم کاهش تنش در منطقه خلیج فارس تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز عراق، عبدالمهدی گفت: در دیدار با «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در خصوص توقیف کشتی ها گفت وگو کردیم.

وی در خصوص تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا علیه شهروندان این کشور نیز اظهار داشت که موضوع تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا را به مشاوران حقوقی برای تصمیم گیری در این باره محول کردیم.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۸ جولای چهار عراقی را در لیست تحریم قرار داد که ۲ نفر آنها عضو سازمان الحشد الشعبی هستند.

نخست وزیر عراق اضافه کرد: تحرکات آمریکا در عراق با هماهنگی بغداد انجام می شود و ما این تحرکات را زیر نظر داریم.
عبدالمهدی همچنین گفت که بازداشت ۱۱ وزیر عراقی متهم به فساد در دستور کار قرار دارد که در صورت اثبات اتهامات، اسامی آن ها اعلام می شود.

عبدالمهدی درباره الحشد الشعبی نیز تاکید کرد: موضوع ادغام الحشد الشعبی در ارتش یا پلیس نیست چرا که آن ها گروه خاصی از نیروهای مسلح هستند.

نخست‌وزیر عراق به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح کشور شامگاه دوشنبه اول جولای ۲۰۱۹ (۱۰ تیر ۹۸) فرمانی ۱۰ بندی درباره الحشد الشعبی با هدف سازمان‌دهی این نیرو صادر کرد.

طبق این دستور، نیروهای الحشد الشعبی تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق بوده و بر اساس قوانین تصویب شده در پارلمان این کشور و دستورات صادر شده عمل خواهند کرد و مسئولیت این تشکیلات بر عهده رئیس هیات الحشدالشعبی خواهد بود که او توسط فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =