۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۳۰
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 83409001
۰ نفر

برچسب‌ها

موازی کاری مانع برخورد با متجاوزین منابع طبیعی است

گرگان - ایرنا - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تایید وقوع برخی تخلفات در روستای زیارت گرگان گفت: وجود دستگاه های متولی مختلف و تداخل وظایف بین دستگاهی، سرعت اجرای برخوردهای قانونی را کاهش می دهد.

حمید ظهرابی سه شنبه در حاشیه جلسه برخورد با تخلفات صورت گرفته در روستای زیارت گرگان به خبرنگاران گفت: تغییر کاربری‌های گسترده در این روستا در دو بخش مستثنیات و اراضی ملی اتفاق افتاده که در عرصه‌های متعلق به دولت و منابع ملی، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و سازمان محیط زیست دارای مسؤولیت و پیگیر باز پس گیری این اراضی هستند

وی ادامه داد: در زیارت ۸۳۰ هکتار مستثنیات واقع شده که به جز این اراضی، بقیه تغییر کاربری‌ها باید شناسایی و به مراجع قضائی معرفی شود

بگفته ظهرابی در گذشته ۲۶ فقره پرونده در این خصوص از سوی محیط زیست مطرح و با اقدامات قانونی انجام شده تعداد زیادی از آنها به رفع تصرف و خلع ید اراضی ملی ختم گردید.

وی همچنین به تغییر کاربری‌های انجام شده در بخش مستثنیات روستای زیارت نیز اشاره کرد و افزود: در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی مکلف به شناسایی تغییر کاربری و برخورد قانونی با متخلفین هستند.

ظهرابی تاکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته نقشه مورد نیاز برای تشخیص منابع ملی از مستثنیات از سازمان جنگل‌ها گرفته شده و با دیجیتال کردن آن حدود و سرحدات مناطق ملی با اراضی مردمی مشخص گردیده تا اعمال قانون تسهیل گردد.

ظهرابی تاکید کرد: هر چند منطقه زیارت گرگان یک منطقه با تراکم بسیار بالاست و تشخیص سرحدات اراضی ملی و مستثنیات دشوار است اما با دیجیتال کردن نقشه، بخشی از مباحث در برخورد با قانون شکنان و متجاوزین به اراضی ملی مرتفع می‌شود و سرعت برخورد با سودجویان و عوامل دست اندازی به منابع ملی سرعت محسوس‌تری خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا مستند به آمار اداره امور اراضی گلستان، در روستای زیارت بیش از ۱۵۰۰ واحد غیرمجاز ساخته شده که مجوز کمیسیون ماده یک تبصره یک جهاد کشاورزی را ندارند و ساخت آنها مربوط به قبل از دهه ۷۰ شمسی است.
روستای زیارت دارای ۹۰۰ هکتار زمین کشاورزی و مستثنیات است که بیشتر این زمین‌ها از شیب ۱۲ تا ۱۵ درصد برخوردار بوده و باید به باغ تبدیل شوند تا از فرسایش خاک ممانعت شود.
روستای زیارت در ارتفاع هزار متری از سطح دریا از شمال به ناهارخوران و ارتفاعات بندسر و خمام شهر، از شرق به ارتفاعات خال دره، از غرب به ارتفاعات مازوآش، ادیم و کمرسر و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌شود.
در راستای ثبت آثار باستانی و تاریخی استان گلستان، بافت قدیمی و زیبای روستای زیارت در فهرست آثار ملی کشور با شماره ۵۰۳ ثبت شده است.
روستای گردشگری زیارت با ۴۷۸ واحد مسکونی روستایی دارای یکهزار و ۹۶۴ نفر جمعیت در دهستان استرآباد جنوبی از توابع بخش مرکزی گرگان واقع است و از آبشار زیبا، چشمه آبگرم، رودخانه، امامزاده و همچنین بافت قدیمی و تاریخی برخوردار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha