کواکبیان: شورای شهر تهران اختیارات بیشتری به شورایاری ها تفویض کند

شهرری - ایرنا - نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: شورای اسلامی شهر تهران دارای ۱۸ وظیفه قانونی است که باید بخشی از این اختیارات را به شورایاری ها در محلات تفویض کند.

«مصطفی کواکبیان» شامگاه سه شنبه در همایش بزرگ همیاران محلات در شهرری اظهار داشت: اعضای شورای اسلامی شهر تهران باید نگاه جدی تری به شورایاری ها داشته باشند و به گزارش های این افراد از محلات کلانشهر تهران توجه ویژه کنند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس به دنبال ایجاد ساز و کار قانونی برای شورایاری هاست، عنوان کرد: اصل هفتم قانون اساسی به صراحت بر وجود شورا در کشور، استان، شهر، بخش و محلات تاکید دارد ولی هنوز قوانین اجرایی متناسب با شوراهای محلات تدوین نشده است.

کواکبیان ادامه داد: کلانشهر تهران با ۳۵۲ محله باید به این میزان هم شورای محله داشته باشد که متاسفانه هنوز این امر مهم آنگونه که باید محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی کشور، نمی توان اسلامیت و جمهوریت را از نظام ایران به هر عنوانی گرفت، افزود: شورایاری ها مظهر مردم سالاری دینی و حکومت مردم بر مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

کواکبیان یادآور شد: پیش بینی می شود امسال فقط ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت کلانشهر تهران در انتخابات شورایاری ها شرکت کنند که این موضوع به هیچ عنوان زیبنده نظام اسلامی ایران نیست.

وی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در خصوص تبیین اهمیت جایگاه شورایاری ها، گفت: صدا و سیما بجای ساخت برخی سریال های خاص با بودجه بالا بهتر است برخی مسایل اصلی نظام از جمله انتخابات شورایاری ها را در میان مردم تبلیغ کند.

شورای شهر تهران باید تعامل خوبی با شورایاری ها داشته باشد

 نماینده دیگر مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش گفت: اعضای شورای اسلامی شهر تهران باید رابطه و تعامل خوب و سازنده ای با شورایاری های محلات داشته باشند.

فریده اولادقباد با بیان اینکه یکی از گلایه های اعضای شورایاری های محلات همواره نداشتن اختیارات و توجه نکردن اعضای شورای شهر تهران به مطالبات آنان است، افزود: شوراهای محلات باید به صحن علنی شورای شهر تهران دعوت شوند تا دغدغه ها و مشکلات مردم محلات به نمایندگانشان گزارش دهند.

وی ادامه داد: شورایاری ها پتانسیل خوبی برای حل مشکلات مردم از طریق خود مردم دارند که باید مورد توجه مسئولان شورای شهر و همچنین نمایندگان مجلس قرار گیرد.

اولاد قباد یادآور شد: شورایاری ها باید در حوزه های مختلف از جمله مسائل زیست محیطی، بهداشتی، اجتماعی و آموزشی فعالیت تخصصی داشته باشند.

وی تصریح کرد: شوراهای محلات ظرفیت خوبی در بیان مشکلات ریز مردم در مناطق مختلف دارند که باید مورد توجه اعضای شورای شهر تهران قرار گیرد.

امسال ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر در انتخابات شورایاری های محلات تهران کاندایدا شده‌اند که ۵۳ درصد آنان را جوانان زیر ۴۰ سال و ۲۵ درصد نیز زنان تشکیل داده اند.

قرار است انتخابات شورایاری‌های شهر تهران روز جمعه ۴ مرداد ماه به طور الکترونیکی در محلات پایتخت برگزار شود.

همایش بزرگ همیاران محلات شهرری شامگاه سه شنبه با حضور تعدادی از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مسئولان محلی در شهرری برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =