۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۱
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83408945
۰ نفر
ترامپ: آمریکا پلیس تنگه هرمز نیست

تهران – ایرنا – «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در اظهاراتی گفت که منصفانه نیست که آمریکا نقش پلیس تنگه هرمز را برای حمایت از کشتی های کشورهای ثروتمندی مانند: چین ، ژاپن و عربستان سعودی ایفا کند.

به گزارش الجزیره، دونالد ترامپ گفت که حضور  پر هزینه نظامی آمریکا در محافظت از عبور محموله های نفتی از تنگه هرمز به سود صادر کنندگان "بسیار ثروتمند" خاورمیانه و واردکنندگان آسیایی است و آمریکا دیگر نیازی به نفت این منطقه ندارد.

وی  گفت: ما نفت اندکی را از طریق تنگه (هرمز) وارد می کنیم. ۱۰ درصد نفت ما از (تنگه هرمز) وارد می شود تنها به آن دلیل که به نحوی خود را متعهد به انجام آن می دانیم. ما صادرکننده (نفت) شده ایم و اصلاً نیازی به (واردات) آن نداریم.

به گفته ترامپ، آمریکا "دهه ها است" که بدون پرداخت مبلغی از سوی کشورهای دیگر، به نگهبانی تنگه هرمز مشغول است.

وی پرسید: چرا ما برای چین و ژاپن نگهبانی می دهیم؟ (چین و ژاپن) بسیار ثروتمندند. چرا چنین کاری می کنیم؟ چرا کشتی های ما در (تنگه هرمز) حضور دارند؟

رئیس جمهوری آمریکا که در جمع شماری از جوانان سخن می گفت ؛ همچنین اضافه کرد که واشنگتن در حال نوسازی زرادخانه هسته ای خود است و امیدواریم که نیازی به استفاده از آن نباشد.

پیش تر "یوشیهیده سوگا" سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرده بود، موضع توکیو درباره پیوستن به ائتلاف نظامی پیشنهادی در خاورمیانه تغییر نکرده است و همانطور که در قبل گفته شد، دولت این موضوع را بررسی نمی کند.
در همین حال انگلیس نیز در تلاش است تا برخی از کشورهای اروپایی را برای تشکیل ائتلافی با هدف ادعایی تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز  همراه کند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =