۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83408915
۰ نفر

برچسب‌ها

جانسون و چالش‌های انتخاب کابینه

لندن – ایرنا – کار انتخاب کابینه جدید دولت بوریس جانسون در حالی از ساعات دیگر آغاز خواهد شد که در همین ابتدای کار گزارش ها از برخی اختلاف نظرها بر سر انتصاب وزرا حکایت دارد.

منابع انگلیسی گزارش می دهند، جانسون قصد دارد تا دو سوم اعضاء کابینه اش را از طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و یک سوم آن را مخالفان برگزیت انتخاب کند.دراین میان گفته می شود جرمی هانت وزیر امور خارجه دولت «ترزا می»، رقیب جانسون در انتخابات درون حزبی و از مخالفان برگزیت، با پیشنهاد وزارت دفاع مخالفت کرده است.

گزارش حاکی است اگر هانت به وزارت دفاع منتقل شود احتمالاً پنی موردانت وزیر دفاع دولت «می» جای او را در وزارت امور خارجه خواهد گرفت.این احتمال از آنجا آب می خورد که بوریس جانسون هفته گذشته گفته بود اگر نخست وزیر شود دست کم یک زن را به وزارت خانه های اصلی کابینه (وزارت دارایی، امور خارجه یا کشور) انتخاب می کند.

در همین حال گزارش شده گاوین ویلیامسون وزیر دفاع اسبق دولت «می» هم در فهرست وزیر احتمالی مسکن، جوامع و دولت های محلی قرار دارد؛ این در حالی است که او به وزارت آموزش تمایل داشته است.

همچنین گفته می شود «پریتی پتل» وزیر سابق توسعه بین الملل دولت «می» که به دلیل ملاقات محرمانه با مقامات رژیم صهیونیستی از کار برکنار شد پیشنهاد بازگشت به کابینه دریافت کرده است. نشریه تایمز گزارش داد خانم پتل که از طرفداران سرسخت برگزیت است و با پیش نویس توافق دولت «می» درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا در پارلمان مخالفت کرد قرار است به عنوان وزیر کشور انتخاب شود.

ساجد جاوید وزیر کشور «می» هم گفته می شود برای وزارت دارایی پیشنهاد شده است. جاوید وزیر تجارت دولت دیوید کامرون بود که پس از یک دوره حاشیه نشینی در کابینه، به تصدی وزارت کشور ارتقاء یافت.

اسکای نیوز گزارش داد، جانسون قصد دارد تا چهره های جدیدی را در کابینه به کار گیرد. بر اساس رویه نخست وزیر علاوه بر تعیین وزرا، معاونان آنها را هم انتخاب می کند.

طبق برنامه اعلام شده، ترزا می امروز آخرین نطق خود را در نشست پرسش و پاسخ از نخست وزیر در مجلس عوام ارائه خواهد داد و سپس راهی کاخ سلطنتی باکینگهام می شود تا به طور رسمی استعفای خود را به ملکه و کلید خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت را تحویل دهد. نیم ساعت بعد جانسون برای دریافت حکم تنفیذ نخست وزیری و دریافت کلید خانه شماره ۱۰ به دیدار ملکه انگلیس برود. او سپس راهی خانه نخست وزیری می شود و انتظار می رود اولین سخنرانی خود را مقابل خبرنگاران ارائه دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =