جهاد کشاورزی اصفهان از تغییرکاربری غیرمجاز ۱۵ هزار هکتار زمین جلوگیری کرد

اصفهان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی اصفهان گفت: این نهاد با حمایت دستگاه قضایی در ۲ هفته اخیر از تغییر کاربری غیرمجاز ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان جلوگیری کرد.

احمدرضا صادقی سه شنبه شب در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۱۱ ویلا در روز شنبه گذشته با حکم قضایی در منطقه "بَرآن شمالی" واقع در شرق اصفهان تخریب شد.

وی گفت: یکصد هکتار اراضی کشاورزی تغییر کاربری داده شده در اصفهان وجود دارد که حدود ۸۰ درصد آن صرف ویلاسازی شده است.

صادقی افزود: این مساحت در ۱۲ سال اخیر به صورت غیرقانونی تغییر کاربری یافته و به غیر از ویلا به انبار، منزل مسکونی و یا سوله تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: در مدت یاد شده در منطقه شرق اصفهان و بیشتر در بخش مرکزی این شهرستان بالغ بر ۱۲ هزار پرونده قضایی با موضوع تغییر غیرمجاز کاربری اراضی تشکیل که تاکنون پنج هزار فقره از آنها به صدور حکم منجر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، هرگونه تغییر کاربری اراضی بدون مجوز، مشمول جریمه نقدی و قلع و قمع مکان با حکم قضایی خواهد بود.

مناطق شرق اصفهان متشکل از زیار، کرارج، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان واقع در شرق اصفهان بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که اغلب آنها به کشاورزی اشتغال دارند.

زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان را تشکیل می دهند که با توجه به محدودیت منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفته است.

در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به زیر کشت محصول رفت که ۱۹۰ هزار هکتار آن به زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار به زراعت دیمی اختصاص داشت.

۶۰۲۰/‏۶۰۲۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =