۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۹
کد خبرنگار: 2487
کد خبر: 83408836
۰ نفر

برچسب‌ها

چینی‌ها بدون ویزا تا ۲۱ روز مجاز به سفر در ایران شدند

تهران - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از ابلاغ مقررات لغو یک‌طرفه روادید با اتباع چین خبر داد و گفت: چینی‌ها به مدت ۲۱ روز بدون ویزا می‌توانند در ایران سفر کنند.

ولی تیموری عصر سه نشنبه با اشاره به اینکه ساز وکار اجرایی ورود گردشگران چینی به کشور از سوی وزارت امور خارجه به نمایندگی‌ها و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مرتبط از جمله سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام شد، گفت: پس از ابلاغ مصوبه هیات وزیران و به دنبال مشورت‌ها، هماهنگی‌ها و پیگیری‌های به عمل آمده، مقررات اجرایی لغو روادید برای اتباع جمهوری خلق چین از تاریخ ۲۵ تیرماه سال جاری ابلاغ و وارد مرحله عملیاتی شد.

بر اساس اعلام معاونت گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، تیموری گفت: بر این اساس تمام اتباع جمهوری خلق چین از تاریخ فوق‌الذکر (۲۵ تیرماه) مجاز شده‌اند بدون اخذ روادید به جمهوری اسلامی ایران وارد شوند و در هر بار ورود به مدت ۲۱ روز در کشور اقامت داشته باشند.

علی‌اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال صدور این مصوبه از هدف‌گذاری ایران برای جذب یک میلیون گردشگر چینی تا چهار پنج سال آینده خبر داده است.

چین مهم‌ترین منبع تامین گردشگر در جهان است. سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از مرزهای این کشور سفر کردند. وزارت فرهنگ و گردشگری چین پیش‌بینی کرده است: با تدوام این رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفر شهروندان این کشور به خارج از چین تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر برسد. همچنین تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون «یوان» هزینه کنند.

ایران از سال ۲۰۱۱ به فهرست مقاصد گردشگری چین وارد شده است. از سال ۱۳۹۵ نیز نرمش در سیاست‌های جذب گردشگران چینی اتخاذ شد. هیات وزیران نیز اوایل تیرماه مصوبه لغو یکطرفه روادید با چین را صادر کرد. وزارت امور خارجه نیز در نامه‌ای به دستگاه‌های مرتبط اعلام کرد این مقررات را از ۲۵ تیرماه به اجرا خواهد گذاشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =