۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۸
کد خبرنگار: 2297
کد خبر: 83408830
۰ نفر
غذاهای ملل در سفره صلح و دوستی

تهران-ایرنا- دبیر جشنواره خوراک ملل گفت: بانوان دیپلمات ها دستپخت خود را در برج میلاد در معرض نمایش عموم قرار می دهند.

به گزارش ایرنا مجید پریخواه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در بخش نمایشگاهی جشنواره، فضایی با میز بزرگ، تحت عنوان سفره صلح دوستی تدارک دیده شده است تا بانوان دیپلمات‌ها نمونه غذاهای بومی کشور متبوع خود را طبخ کرده و در سفره قرار دهند افزود: این جشنواره از ۲۰ تا ۲۵ مرداد با شعار زمین، غذا، زندگی –پیوند میان ملل در برج میلاد برگزار می‌شود که روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۴ و ۲۵ مرداد) کشورهای مدعو بصورت رسمی غذاهای خود را ارائه خواهند کرد.

وی ادامه داد: قرار است هر کشور در کنار پرچم خود غذاهای خود را قرار دهد.

دبیر جشنواره خوراک ملل خاطرنشان کرد: حضور اعضای انجمن بانوان دیپلمات‌ها و بانوان سفرا در این رویداد بین المللی، رسمی و دیپلماتیک نیست و صرفاً یک حرکت فرهنگی و اجتماعی است.

وی گفت: با سفارتخانه‌ها مکاتباتی انجام شده و انجمن بانوان دیپلمات نیز در جریان کار قرار گرفته است تا حضور بانوان سفرا و نمایندگان فرهنگی کشورها در این جشنواره تسهیل شود.

پریخواه ادامه داد: چون مقوله پخت غذا بیشتر با نام خانم‌ها عجین است، حضور همسفران سفرا و دیپلمات‌های خارجی که در قالب تشکل فرهنگی به انجام امور خیرخواهانه و اجتماعی می‌پردازند، می‌تواند در تنوع و جذابیت طبخ و عرضه آن مؤثر بوده و همکاری فرهنگی ملل را رقم بزند.

دبیر جشنواره خوراک ملل تاکید کرد: کشورها، با پرچم و نمایندگان خود در دور یک میز حضور یافته و شعار وحدت می‌دهیم که زمین متعلق به همه ماست و غذا می‌تواند یک عامل اشتراک فرهنگی میان ملل باشد.

پریخواه همچنین بخش‌های اصلی جشنواره را بخش نمایشگاهی، علمی، هنری و کارناوالی بیان کرد.

وی در تشریح موارد مذکور گفت: بخش نمایشگاهی متشکل از دو سالن داخلی و بین المللی است و بخش علمی شامل؛ نشست‌های تخصصی با موضوع غذای سالم، کارگاه آموزشی و ارائه مقالات این حوزه خواهد بود.

دبیر جشنواره خوراک ملل، برنامه‌های ویژه کودکان، مسابقات آشپزی، اجرای موسیقی محلی، برنامه‌های نمایشی و رقص‌های بومی و آئینی را زیر مجموعه بخش جنبی و هنری برشمرد.

به گزارش ایرنا، جشنواره بین‌المللی خوراک ملل به منظور معرفی آداب و رسوم ملت‌های مختلف درباره طبخ و مصرف غذا ۲۰ تا ۲۵ مردادماه در مرکز نمایشگاهی برج میلاد تهران برگزار می‌شود در این جشنواره از برخی غذاهای ملی ثبت شده رونمایی می‌شود و غذاهای کشورهای خارجی نیز در قالب پوستر و نمایش پخت آنها معرفی می‌شود.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کانون اتومبیلرانی و جهانگردی، وزارت فرهنگ و ارشاد، مؤسسه فرهنگی اکو، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌، سازمان امور عشایر ایران، شهرداری تهران‌، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ازجمله حامیان معنوی این رویداد بین المللی هستند.

تهرام/‏۳۰۳۶/‏/۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =