مقام سوری: درباره تشکیل کمیته قانون اساسی با پدرسون به تفاهم رسیدیم

تهران - ایرنا - "فیصل مقداد" معاون وزیر خارجه سوریه روز سه شنبه گفت که دمشق درباره تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی این کشور با "گیر پدرسون" فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه به تفاهم رسیده است.

مقداد در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری روسی اسپوتنیک و در حاشیه هفتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان مسکو و دمشق گفت: ما همه تلاش خود را به کار گرفته و مشکلات و چالش‌های موجود در مسیر تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی را حل کرده ایم، درباره اسامی این کمیته و نحوه رأی گیری آن اختلاف نظر نداریم. در همین راستا با پدرسون درباره اساس و مبانی تشکیل این کمیته به توافق رسیدیم. معتقدیم فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه همه تلاش خود را برای متقاعدکردن طرف‌های دیگر در خصوص اهمیت توافقات حاصل شده، به کار می‌گیرد.

وی افزود: اگر کسی بر سر تفاهمات حاصله با پدرسون سنگ اندازی کند، در واقع به دنبال ناکامی مأموریت فرستاده سازمان ملل در سوریه است. به این معنا که نمی‌خواهد راه حل سوریه وارد مرحله آتی و برقراری امنیت و ثبات کامل شود.

وی درباره نقش ترکیه در استان ادلب و حمایت علنی از گروه‌های تروریستی گفت: ترکیه درعین حال که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند، می‌گوید به توافقات با روسیه در چارچوب نشست آستانه و توافق سوچی پایبند است.

مقداد تصریح کرد: ترکیه از آغاز جنگ لحظه‌ای از حمایت تروریسم و تجاوز به حاکمیت خاک سوریه دست برنداشته است. ما از این نقش ویرانگر ترکیه در نابودی روند صلح تعجب نمی‌کنیم. این کشور مسئول ریخته شدن خون‌ها در سوریه است. معتقدیم که نظام ترکیه یکی از مسئولان اصلی جنگ سوریه برای تحقیق اهداف پستش در این کشور و در منطقه است.

این مقام سوریه گفت: برخی طرف‌ها که همه دنیا آن را می‌شناسند، در تلاش برای حمایت از تروریست‌ها و کشتار در سوریه و طولانی کردن جنگ در آن هستند. این درحالی است که تروریست‌ها در تحقق اهدافشان در جنگ سوریه در نتیجه حمایت مردم و مقاومت در کنار بشار اسد رئیس جمهوری و پایداری ارتش شکست خوردند. در رأس این طرف‌ها رژیم اسرائیل است که از آغاز تا پایان آن، پشت این جنگ قرار داشت؛ اما اجرا کننده آن، آمریکا و کشورهایی چون فرانسه و انگلیس و آلمان و ترکیه و مزدورانشان در منطقه بودند. دست همه اینها به خون شهروندان سوری آغشته شده است.

از سوی دیگر، الکساندر یفیموف سفیر روسیه در سوریه در حاشیه همین مراسم در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک درخصوص وضعیت ادلب گفت: اولویت اول ما در ادلب حفظ جان غیرنظامیان است و بدین منظور سعی می‌کنیم با استفاده از ابزارهای سیاسی بحران در این منطقه را حل و فصل کنیم.

وی افزود: جبهه النصره یک گروه تروریستی است و آنها با وجود تلاش برخی طرف‌های خارجی، حق مشارکت در هیچ گونه روند سیاسی در آینده سوریه را نخواهند داشت.

یفیموف همچنین روابط ۷۵ ساله میان روسیه و سوریه را عالی و براساس احترام متقابل خواند.

ادلب استانی در شمال سوریه و در همسایگی ترکیه است که بیش از ۳ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند و به آخرین محل استقرار تروریست‌ها و گروه‌های مخالف دولت سوریه تبدیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =