۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۹
کد خبرنگار: 2073
کد خبر: 83408766
۰ نفر

برچسب‌ها

توزیع جو به نرخ دولتی در آذربایجان‌شرقی محدودیت ندارد

تبریز- ایرنا - رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از توزیع جو به نرخ دولتی ۱۵۰۰ تومان بدون محدودیت در استان خبر داد و گفت: جو برای خوراک دام به اندازه کافی در استان وجود دارد.

اکبر فتحی در آیین شکرگزاری برداشت گندم در روستای مزرعه حاج عابدین شهرستان اهر با اشاره به نقش کنترل نرخ جو در افزایش خرید تضمینی گندم، خاطرنشان کرد: عده ای از کشاورزان گندم تولیدی خود را به امید افزایش قیمت جو با هدف تامین خوراک دام در انبارها ذخیره می‌کنند در حالیکه جو مصرفی خوراک دام به اندازه کافی در استان وجود دارد و هر کیلوگرم به نرخ دولتی ۱۵۰۰ تومان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام توزیع می‌شود.

وی با اشاره به شایعه افزایش قیمت گندم در آینده نزدیک هم افزود: شایعه افزایش قیمت گندم در راستای اخلال در روند خودکفایی کشور در مورد این محصول استراتژیک است.

فتحی با اشاره به این‌که جشن شکرگزاری برداشت گندم از قدیم‌الایام در آذربایجان شرقی و به ویژه منطقه قره‌داغ به عنوان رسم دیرینه برگزار می‌شود، اظهار داشت: مردم آذربایجان شرقی و قره‌داغی‌ها گندم را نماد برکت خداوند متعال می‌دانند که با فصل برداشت کار را با نام خداوند شروع و خاتمه آن را جشن می‌گیرند.

 وی افزود: برگزاری جشن شکرگزاری برداشت محصولات کشاورزی تنها به گندم مختص نشده بلکه به وفور کشت انواع محصولات کشاورزی، برگزاری جشن شکرگزاری را در برداشت سیب، گردو و زعفران نیز در استان خواهیم داشت، از این ‌رو باید همواره خدا را شاکر باشیم که در تولید محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده و از وابستگی به دیگر کشورها رهایی یافته‌ایم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای ۳۰ میلیون جمعیت کشور گندم وارد می‌شد ولی اکنون به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم گندم بیش از ۸۰ میلیون نفر را تولید کنیم، به عبارتی دیگر کل تولیدات بخش کشاورزی پیش از انقلاب حدود ۲۵ میلیون تن بود اما اکنون به ۱۲۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دست یافته‌ایم که بالاترین توفیق است.

فتحی در ادامه با بیان اینکه عدم بهره‌گیری از توصیه‌های علمی در تولید محصولات کشاورزی همچون گندم که در پی آن با کاهش تولید مواجه می‌شویم در حقیقت کفران نعمت است، گفت: بارندگی ۳۰۵ میلی‌متری در شهرستان اهر جای شکر دارد زیراکه با این میزان بارندگی می‌توان در هر هکتار اراضی زراعی بین ۱.۵ تا ۲ تن گندم برداشت کرد ولی اگر کمتر از این باشد کشاورزی‌مان مشکل دارد.

وی خطاب به کشاورزان گفت: از توصیه‌های کشاورزی استفاده و تجارب خود را به کارگرفته و از بذر اصلاح شده استفاده کنید تا زمینه برای بهره‌وری از منابع خدادادی جهت افزایش تولیدات کشاورزی فراهم شود.

فتحی خاطرنشان کرد: کشاورزان در اقصی نقاط کشور و استان هر یک در گوشه‌ای تلاش می‌کنند تا امنیت غذایی مردم تامین و کشورمان برای تامین نیازهایش به هیچ کشوری وابسته نشود که این تولیدکنندگان بخش کشاورزی را به سربازان جنگ اقتصادی شبیه می‌سازد.

وی با تاکید بر اینکه اخلال‌گران بازار با افزایش قیمت محصولات کشاورزی همچون سیب‌زمینی، پیاز، گوشت و گندم در راستای جنگ اقتصادی حرکت می‌کنند، یادآوری کرد: دشمنان سعی دارند تا در جنگ اقتصادی با ایجاد اخلال در بازار، نارضایتی عمومی مردم را به وجود آورند و اگر ما خود را سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی می‌دانیم و باید فرصت را از دشمن بگیریم و اکنون تمرکز دشمن در ایجاد نارسایی در بحث گندم است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: با وجود این‌که دشمنان سعی دارند تا با خرید گندم از کشاورزان به قیمت های نجومی، اخلال در خودکفایی گندم ایجاد کنند تا این لحظه بالای ۶ میلیون تن گندم در سطح کشور از کشاورزان خریداری شده و پیش‌بینی می‌کنیم امسال همانند سال‌های گذشته، در خرید تضمینی گندم شاهد همراهی کشاورزان باشیم.

۳۰۷۱/۷۲۲۵

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =