اساسنامه شرکت ملی گاز در این  دوره از مجلس تصویب می شود

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی اساسنامه 86 ماده ای شرکت ملی گاز ایران گفت:‌ این اساسنامه زودتر به صحن می رود و در همین دوره به تصویب می رسد.

سکینه الماسی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا، درباره بررسی اساسنامه شرکت ملی گاز ایران در کمیسیون انرژی افزود: امروز این موضوع در دستور کار کمیسیون انرژی قرار داشت که کلیات آن مطرح و رای گیری به جلسه آینده موکول شد.

نماینده مردم کنگان، دیر و جم در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه این اساسنامه ۸۶ ماده دارد، گفت: قانون گاز در سال ۱۳۵۶ نوشته شده و تاکنون اساسنامه ای نداشته است و این یک گام و کار اساسی و مهمی است که در شرکت ملی گاز قرار است انجام شود.

وی اضافه کرد: موافقان و مخالفان راجع به اساسنامه مطالب خود را در کمیسیون انرژی ارائه کردند که با توجه به جای خالی چنین قانونی، مزیت های آن بیشتر مدنظر بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از جمله مزیت های اساسنامه شرکت ملی گاز ایران را تفکیک حاکمیت از تصدی گری، رعایت اصل رقابت بالادست نفت و گاز، یکپارچگی بین تولید و توزیع گاز، عدم مجوز عضویت اعضای مجمع در هیات مدیره، تجاری شدن شرکت های زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران و تفکیک وظایف بالادستی بر عملکرد شرکت گاز برشمرد.

الماسی با اشاره به برخی سرفصل های تدوین شده در طرح اساس نامه شرکت ملی گاز، تصریح کرد: در این اساسنامه شرایط تشکیل مجمع عمومی شرکت، نحوه انتخاب مدیرعامل و نحوه محاسبه سود و زیان ذکر شده است.

وی افزود: بررسی این طرح به زمان زیادی نیاز دارد، بنابراین تصمیم گرفتیم این طرح در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی و در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سپس برای تایید به شورای نگهبان ارسال شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =