وزیر بهداشت بر استقلال عمل روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت گفت: چنانچه فردی از جمله نمایندگان، ائمه جمعه و استانداران بخواهند به روسای دانشگاه های علوم پزشکی دستور دهند، مورد پذیرش ما نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سعید نمکی روز سه شنبه در اولین نشست هیات های امنای کلان منطقه هفت (روسا و اعضای هیات های امنای دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان، شهید صدوقی یزد، شهرکرد، کاشان و بروجن) افزود: مدیران دانشگاه های امروز ما، چنانچه قابلیت تصمیم گیری داشته باشند، قدرت آن را ندارند. جای تاسف است، برخی مدیران دانشگاهی با واسطه بعضی از افراد قدرتمند خود را ابراز می کنند و پشت قامت افرادی پنهان شده اند که از لحاظ علمی به مراتب از آنها پایین تر هستند.

وی ادامه داد: این موضوع منزلت دانشگاه های علوم پزشکی را تنزل داده است و شاید وزیر بهداشت یکی از مقصران اصلی ماجرا باشد که این عزیزان را در استان ها رها کرده و اجازه داده هرکسی با هر روشی، بر این مدیران بتازد و چنانچه فرمایشی را اطاعت نکردند، خلع کند و چنانچه بر اصولی پایبند بودند، بر آنها بتازد. درخواست ما از هیات امنا این است که روسای دانشگاه های ما را تنها رها نکنند و اجازه ندهند در این یورش های غیرمنطقی و غیرعالمانه، دچار تشکیک و تردید شوند. مثلاً در یک از منطقه ای، یک رییس دانشگاه و شش نماینده مجلس با رویکردهای مختلف حضور دارند و رییس دانشگاه باید خود را با هر کدام از این نمایندگان هماهنگ کند و مدام از این موضوع نیز هراس داشته باشد که وزیر تا اندازه ای تحت تاثیر است که با یک تذکر، رییس دانشگاه را تغییر خواهد داد. با این روش نمی توان دانشگاه را مدیریت کرد.

وزیر بهداشت بر ثبات مدیریتی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: وزارت بهداشت از اولین دستگاه هایی است که به بحث هیات امنا پرداخته، تا براساس آن، دانشگاه ها با مدلی متفاوت از گذشته اداره شده و ادامه امور دانشگاه ها دیگر برعهده دولت نباشد تا با تغییر وزرا، دانشگاه ها نیز دچار شوک مدیریتی نشوند.

وی در عین حال از دولتی بودن بودجه دانشگاه ها انتقاد کرد و افزود: هرگز قدرتمندی نظام اداره هیات امنایی را که در دیگر نقاط دنیا مشاهده کرده ایم، نخواهیم داشت، چراکه در سایر کشورهای جهان، اداره امور دانشگاه ها برعهده بخش خصوصی است. گرفتاری ما این است که قصد داریم دانشگاه را با مدل هیات امنا و با بودجه دولتی اداره کنیم. این موضوع یکی از سخت ترین گره های ما در ارتقای سطح مدیریتی دانشگاه با هیات امنا است.

دانشگاه‌ها در اقتصاد ملی نقش آفرینی کنند

نمکی بر ارتقای علمی دانشگاه‌ها و نقش آفرینی آنها در اقتصاد ملی تاکید کرد و افزود: دانشگاه ها باید بتوانند در اقتصاد ملی نقش آفرینی کنند و نباید به بودجه های دولتی وابسته شوند. هرچه دانشگاه به بودجه های دولتی وابسته تر باشد، بیشتر تحت تاثیر دستورات دولت است و هرچه دانشگاه وابستگی مالی کمتری به منابع مالی دولت داشته باشد مستقل تر، محکم تر و ماندگارتر خواهد بود.

وی افزود: هیات امنا برای خلق ثروت در دانشگاه ها کار کنند. اما باید توجه داشت که نقش آفرینی در امر اقتصاد، نباید به قیمت زیر سوال رفتن آموزش و پژوهش تمام شود.

نمکی خواستار شفافیت مسائل مالی دانشگاه‌ها شد و گفت: درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها فرمول خاصی ندارد و دانشگاه ها براساس مدل خاصی این درآمدها را دریافت نمی کنند. برخی دانشگاه ها درآمدهای خود را مدیریت می کنند و برخی از آنها بودجه کم می آورند، بنابراین ضرورت دارد این ناهماهنگی ها رفع شود. نباید جزیره ای عمل کنیم. چنانچه به صورت جزیره ای عمل کنیم، نمی توان مملکت را اداره کرد. بنابراین، از دوستانم در معاونت توسعه و منابع انسانی می خواهم برای هم شکل شدن ساختار مالی دانشگاه ها تلاش کنند.

وزیر بهداشت گفت: همچنین، قرار است، هیات های امنای دانشگاه های علوم پزشکی را نیز احیا کنیم و هیات امنای استانی با اهداف هیات امنایی شدن دانشگاهها نزدیکی چندانی ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =