۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۲
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83408697
۰ نفر
اقتصاددان فرانسوی: نزدیکی ایران به کشورهای آسیای مرکزی منطقی است

تهران - ایرنا – اقتصاددان فرانسوی و کارشناس مسائل ایران در گفت وگو با روزنامه "لوریان لو ژور" تاکید کرد، اینکه ایران برای مراودات تجاری و مالی خود به کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز نزدیک شده است، اقدامی عاقلانه و منطقی است.

"تیه ری کوویل" گفت: نزدیک شدن به کشورهای آسیای مرکزی منطقی است چرا که کنترل مبادلات میان ایران و این کشورها برای آمریکا بسیار دشوار خواهد بود.

این کشورها به دلیل نزدیکی جغرافیایی با ایران و وجود بانک هایی که در آمریکا منافعی ندارند، راه های بیشتری برای دور زدن تحریم ها وجود دارد. برای مثال در این مبادلات پرداخت نقدی گزینه ای کاملاً امکان پذیر محسوب می شود.

تیه ری کوویل خاطر نشان کرد: ایران بیش از پیش آگاه شده است که بازار بومی برایش همان بازار منطقه ای است و بازار اروپا نیست. بنابراین برای به بار نشاندن روابطش، هیچ چیز بهتر از برجسته سازی ارتباطات فرهنگی و تاریخی نیست. در این زمینه ایران در استفاده از دیپلماسی فرهنگی حقیقی برای نزدیک شدن به همسایگانش تعلل نمی کند.

کشورهای آسیای مرکزی و ارمنستان در این میان اولویت دارند. برای شروع چنین روابطی، تهران در برجسته کردن ارتباطات فرهنگی و تاریخی که این کشورها را با هم متحد می‌کند، تردیدی به خود راه نمی‌دهد. ۹۰۴۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =