روایت جمالی نوبندگانی از اعلام اسامی دوتابعیتی‌ها در کمیسیون امنیت ملی

تهران-ایرنا- در حالی که جواد کریمی قدوسی دیروز مدعی شد اعلام اسامی مدیران دوتابعیتی به درخواست نمایندگان اصلاح‌طلب کمیسیون بوده است جمالی نوبندگانی روایت دیگری از این ماجرا دارد و می‌گوید:درخواست اعلام اسامی دوتابعیتی‌ها خواست همه اعضای کمیسیون بود.

روز سه شنبه صحن  مجلس شاهد گفته‌های ضد و نقیض جواد کریمی قدوسی و علیرضا رحیمی درباره نحوه اعلام اسامی لیست معروف به ۱۰۰ نفره کمیته تحقیق و تفحص از افراد دارای تابعیت مضاعف بود. به همین منظور به سراغ محمدجواد جمالی نوبندگانی نماینده اصولگرای مجلس که در آن زمان دبیر اول کمیسیون امینت ملی بوده و کریمی قدوسی در اظهارات خود نام وی را آورد، رفتیم تا روایت ماجرا از زبان وی نیز طرح شود.

جمالی در خصوص تشکیل کمیته گفت: در ابتدای کار مجلس، تحقیق و  تفحص در مورد دو تابعیتی‌ها به کمیسیون امنیت ملی آمد و کمیته ای برای انجام تحقیقات که بسیاری از اعضای کمیته هم از خارج کمیسیون بودند، برگزیده شدند. رئیس آن هیئت هم آقای کریمی قدوسی شدند. مدتی با وزارت خارجه تماس داشتند و به مبادی زیربط که می‌توانست در موضوع دو تابعیتی ها کمک کند، رفته بودند، سرانجام گزارش مکتوبی به کمیسیون و رئیس آن که آن زمان آقای علاالدین بروجردی بودند، ارائه کردند.

وی افزود: همان زمان آن ها اعلام کردند که گزارش ما یک پیوستی دارد که اسامی حدود ۱۰۰ نفر در آن وجود دارد. این ادعا باعث کنجکاوی اعضای کمیسیون شد. اتفاقا هم  اصلاح طلبان و هم اصولگرایان مایل بودند بدانند چه کسانی در این لیست هستند. سرانجام با اعلام موافقت صحن کمیسیون و شخص رئیس به من اعلام شد که متن پیوست را قرائت کنم. من هم اسامی را خواندم، فارغ از این که درست یا غلط باشد. نفر اول آن لیست آقای روحانی، رئیس جمهور محترم بودند.

جمالی درباره ماهیت آن لیست گفت: آن روز ادعای اعضای کمیته این بود که افراد دوتابعیتی در لیست هستند، اما مثلا در همان لیست در مقابل برخی اسامی نوشته بودند دارای گرین کارت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره ادعای علیرضا رحیمی مبنی بر تکذیب ۷۰درصد آن لیست توسط وزارت اطلاعات افزود: من صحبت آقای رحیمی را رد نمی کنم، اما نامه مکتوبی از وزارت اطلاعات را هم شخصا ندیده ام و اطلاع ندارم آیا چنین نامه مکتوبی وجود دارد یا خیر؟

وی با اشاره به این که لیست افرادی که آقای کریمی قدوسی در اختیار رسانه های قرار داده اند مدعی داشتن تابعیت مضاعف یا اقامت یا گرین کارت برای این چهره ها هست، گفت: من خودم چند سال در امارات عربی متحده به عنوان مسئول بیمارستان ایرانی در آن جا سه سال اقامت داشتم. تابعیت با اقامت متفاوت است. طبیعتا آقای رئیس جمهور هم که تحصیلات خود را در اسکاتلند گذرانده اند ممکن است مدتی اقامت آنجا را داشته باشند. مسئله اقامت با تابعیت متفاوت است، هرچند این موضوع را بایستی حقوقدانان و کسانی که در این رابطه خبره هستند، بررسی کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس در خصوص ادعای مجتبی ذوالنور مبنی بر اینکه از ابتدا اسم رئیس جمهور به علت داشتن اقامت در این لیست آمده است و بحث تابعیت مضاعف برای ایشان مطرح نبوده است، تاکید کرد: در هر صورت در زمان ارائه لیست در جلسه کمیسیون، ادعای اعضای کمیته تحقیق و تفحص در رابطه با دوتابعیتی ها بود، چرا که تحقیق و تفحص اساسا در موضوع دوتابعیتی ها بود. مسئله اقامت بار حقوقی تابعیت را ندارد و محل بحث کمیسیون نبود.

در جلسهعلنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی جواد کریمی قدوسی در بخشی از واکنش خود به سوال روز گذشته ۲۷ نماینده تهران از وزیر دفاع گفت: علت حملات به مواضع بنده و جریان انقلابی این است که به ملکه نفوذ حمله‌ور شده‌ایم لذا این نیش‌ها قابل تحمل و شیرین است؛ دیروز سوال ۲۷ نفر از نمایندگان از وزیر دفاع درباره یکی از افشاگری‌های ما در مورد کندوی نفوذ در بحث دوتابعیتی‌ها مطرح شد. آقای رحیمی پنج بار اسم بنده را در صحبت‌هایشان بردند و سوال رسمی بنده از وزیر امور خارجه در مورد نفوذ در تیم مذاکره و نقش دری‌اصفهانی و اینکه ما گفته‌ایم رئیس‌جمهور دوتابعیتی است را مطرح کردند.

وی ادامه داد: این گزارش سرانجام در کمیسیون امنیت ملی قرائت شد. لیست مسئولان به کمیسیون ارائه شد و بنده تأکید کردم که این لیست نباید منتشر شود زیرا جامعه ظرفیت پذیرش شنیدن این اسم‌ها را ندارد. در همان جلسه آقای کواکبیان اصرار کردند که اسامی قرائت شود. بنده مخالف بودم. با اصرار دوستان، آقای جمالی نوبندگانی اسامی این ۱۰۰ نفر را قرائت کرد. باز هم من تأکید کردم که این اسامی پخش نشود، چون به مصلحت نیست اما آقای رحیمی مصاحبه کرد و گفت اسم آقای روحانی در این لیست بوده است.

با این حال رحیمی در پاسخ به کریمی قدوسی که اعلام حضور اسم رئیس جمهور در آن لیست صد نفره را به برخی نمایندگان فراکسیون امید نسبت می‌داد گفت: اینکه رئیس جمهور تابعیت اسکاتلند دارد را شما و دوستانتان در تلویزیون مطرح کردید، نه ما.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =