هزار مترمربع از بناهای تاریخی میدان حسن‌آباد آسیب دیده است

تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران گفت: طبق بازدیدهای به عمل آمده از میدان حسن‌آباد پایتخت بعد از آتش‌سوزی حدود یک هزار مترمربع از بناهای تاریخی آن به لحاظ سطحی آسیب دیده است.

پرهام جانفشان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: میزان دقیق خسارت آتش‌سوزی در این میدان تا هفته آینده توسط گروه های مختلف تخصصی مشخص و برآورد خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون سه گروه از استادان میراث فرهنگی متشکل از مرمت‌گران، معماران و مهندسان سازه کار خود را بر روی این میدان آغاز کرده‌اند، ولی هنوز رقم و میزان دقیق خسارت مشخص نشده است.

به گزارش ایرنا، شامگاه ۲۶ تیرماه امسال بخشی از ساختمان‌های ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد در حالی در نتیجه آتش گرفتگی کارگاه ابزار آلات و یراق در آتش سوخت که ۲ سال پیش نیز چنین حادثه‌ای در ضلع جنوبی آن در انبار نخ کاموا رخ داده بود.

تخریب ۲ گنبد این میدان از جمله خسارت آتش سوزی اخیر اعلام شده است.

میدان حسن‌آباد در بافت تاریخی شهر تهران و در محل تقاطع خیابان امام خمینی (سپه) با خیابان‌های حافظ و وحدت اسلامی (شاهپور) واقع شده و بخشی از بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری است.

این میدان و ساختمان‌های گنبدی پیرامونش در سال ۱۳۰۹ بهره‌برداری و ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۱۹۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

تهرام/۷۲۴۷/ ۱۰۰۸

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha