۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
کد خبرنگار: 2215
کد خبر 83408647
۰ نفر

برچسب‌ها

پروژه های آبخیزداری در پایتخت اجرا می شود

تهران- ایرنا- سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تهران گفت: با هدف کنترل سیل و رسوب در سال جاری 3 پروژه آبخیزداری در جنوب شرق و شمال غرب پایتخت با اعتبار 35 میلیارد ریال و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به مرحله اجرا در می آید.

به گزارش عصر سه شنبه خبرنگار ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران رضا آقایی در این باره اعلام کرد: این پروژه‌ها در ۳ حوزه آبخیز کن و وردیج-واریش در شمال غرب و قصر فیروزه در جنوب شرق تهران و در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بندهای سنگی-ملاتی، خشکه چین و گابیونی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه وقوع سیل تهدیدی جدی برای شهر تهران به شمار می‌آید تصریح کرد: حوزه‌های آبخیزی که در بالادست شهر تهران قرار دارند، مشرف به این شهر هستند و به عنوان حوزه‌های آبخیز شهری محسوب می‌شوند که در اثر بارش‌های شدید و یکباره، سیلاب به همراه رسوبات تهدیدی جدی را برای شهر تهران رقم می‌زند که اجرای پروژه هائی از این دست تأثیر زیادی در کنترل سیل و کاهش آسیب‌ها و تخریب‌های ناشی از آن خواهد داشت.

این مسئول منابع طبیعی شهرستان تهران ادامه داد: با توجه به این مهم و برای مقابله با این تهدید، طرح جامع کنترل سیل حوزه‌های آبخیز تهران تهیه و به فرمانداری تهران ارائه شده است اما تا کنون اعتباری در این خصوص تخصیص نیافته که با توجه به اهمیت موضوع امیدواریم مسئولان و دست اندرکاران هرچه سریع‌تر اعتبارات مورد نیاز این طرح جامع را تأمین تا شاهد تداوم اجرای این پروژه‌ها در سطح حوزه‌های آبخیز شهر تهران باشیم.

آقایی اقدامات آبخیزداری را یکی از راهکارهای علمی و بسیار مؤثر در کنترل سیل و کاهش خسارات ناشی از آن دانست و بیان داشت: اقدامات آبخیزداری علاوه بر کنترل و کاهش اثرات سیل و رسوب، موجب تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و بهبود پوشش گیاهی می‌شود.

این مقام مسئول درباره اثربخشی اقدامات آبخیزداری که در سال گذشته و در زیرحوزه های آبخیز کشار و سولقان انجام شده است اظهار داشت: با بارندگی‌های شدیدی که در ابتدای سال جاری داشتیم این اقدامات توانست اثرات سیل را در منطقه به شدت کاهش دهد و حدود ۳۰ هزار مترمکعب رسوب را کنترل و از بسیاری خسارت‌های جانی و مالی جلوگیری کند.

وی به ذکر نمونه دیگری از اثربخشی اقدامات آبخیزداری که در سال گذشته و در زیر حوزه آبخیز امامزاده داود اجرا شده است اشاره کرد و یادآور شد: با مرمت سازه‌های احداثی در این زیر حوزه علاوه بر تعدیل شیب آبراهه‌ها، از سقوط دو مورد بهمن جلوگیری به عمل آمد.

تهرام/۷۲۴۳//‏۶۱۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =