۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۹
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83408640
۲ نفر

برچسب‌ها

قدیمی‌ترین سند زیارتی امام رضا (ع) رونمایی شد

مشهد- ایرنا - قدیمی‌ترین سند مربوط به زیارت امام رضا(ع) مربوط به دوره صفویه که در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می شود، روز سه‌شنبه در آیینی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا این رویداد در آستانه ۲۳ ذی القعده، روز زیارتی امام رضا (ع) و در جریان برنامه "سه‌شنبه های فرهنگی" سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رخ داد.

مدیر مرکز اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از این اسناد که در موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار شد گفت: این اسناد در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود که برات زیارت، اسناد موقوفات، اسناد کمک‌های آستان قدس رضوی به زائران، اسناد زیارتنامه خوانی، اسناد پذیرایی از زائران  و عکاسی زیارتی از جملۀ این موارد است.

ابوالفضل حسن‌آبادی افزود: قدیمی‌ترین سند موجود در این گنجینه، سند پرداخت وظیفه (دستمزد) امیرمحمد صالح رضوی زیارتنامه‌خوان حرم رضوی در سال ۱۰۱۲ قمری در دورۀ صفویه است.

وی ادامه داد: در میان این اسناد، برات زیارت ممهور به مهر آستان قدس رضوی متعلق به سال ۱۰۸۳ قمری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که این سند قدیمی‌ترین نمونه براتنامه در این گنجینه است و خود براتنامه سندی بوده است که در گذشته در تایید زیارت زائران به آنان  تقدیم می شده است.

مدیر مرکز اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: در میان اسناد موقوفات هم برخی موقوفات، موقوفه‌های عمومی است که واقف، عواید موقوفه‌اش را به‎صورت مطلق وقف بر مصرف زائران امام‌رضا (ع) کرده و شرطی تعیین نکرده است که از آن جمله، موقوفۀ عتیقی است که بخشی از عواید نهاد موقوفه خود را به اطعام فقرا و مساکین اختصاص داده است.

حسن‌آبادی افزود: گروه دوم موقوفه‎هایی هستند که واقفان آنها به صراحت در متن وقفنامه، عواید رقبات موقوفه خود را به صورت اختصاصی به زائران خارجی اختصاص داده‌اند مانند حاجی علی‌اکبر اصفهانی که عواید رقبات نهاد موقوفه‌اش را به زائران اهل شهرهای خاصی که در وقفنامه آمده تخصیص داده است.

حکم فتحعلی‌شاه قاجار در خصوص انتصاب سیداسماعیل رضوی به سمت زیارتنامه‌خوان حرم مطهر رضوی و تعیین وی به عنوان نایب‌الزیارۀ خود در تاریخ ۱۲۲۱ قمری در دوره قاجاریه و همچنین کمک مالی آستان قدس رضوی از محل موقوفه وزیر نظام به زائران در سال ۱۲۷۶ برخی دیگر از اسناد رونمایی شده در این مراسم بود.

اسناد رونمایی شده به مدت یک هفته در قالب نمایشگاهی در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر امام رضا (ع) در معرض نمایش عموم قرار دارد.

در این مراسم دکتر خواجه‌پیری، مدیر مرکز میکروفیلم نور در هندوستان، امام جمعه شهرستان نیشابور، رئیس شورای شهر و رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر نیشابور از میهمانان مراسم بودند.
۷۴۸۹/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =