جهانگیری: نباید از تهدیدها و آسیب های اجتماعی توسعه غافل شد

کرج - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری گفت: امروز شاهد بسیاری از فرصت ها برای توسعه کشور هستیم که نباید از تهدیدها ، نارسایی ها و آسیب های اجتماعی ناشی از آن غافل شد.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز افزود: امروز آسیب های اجتماعی یک دغدغه جدی است که در سال های گذشته ازسوی مقام معظم رهبری و سران سه قوه مورد توجه و بحث قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برخی از آسیب های اجتماعی ناشی از حاشیه نشینی، اعتیاد، فقر و نابرابری ها است که با توجه به ظرفیت های موجود در استانهایی همچون البرز مانند مراکز علمی و تحقیقاتی گسترده باید این موضوع مورد مطالعه دقیق و آسیب شناسی قرار گیرد.

دستیابی به درجه ای از ثبات اقتصادی

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به تحریم های ظالمانه دشمنان علیه ایران اسلامی اشاره کرد و افزود: این تحریم ها بی سابقه تاریخی در حالی صورت گرفت که نظام اسلامی براساس فرهنگ وسابقه ای که دارد ثابت کرده در خصوص پیچیده ترین موضوع می تواند بر سرمیز مذاکره به تفاهم برسد.

جهانگیری گفت: برجام چنین نتیجه ای داشت و با ۶ قدرت جهان نشستیم و توافقاتی شد بطوریکه بر اساس ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها فکر می کردند با این تحریم ها اقتصاد ایران پاشیده می شود این در حالی است که نسبت به سایر کشورهای منطقه وضع اقتصادی بهتری داریم.

معاون اول رئیس جمهوری با اعلام اینکه نفت یکی از منابع درآمد بودجه ای ما است که باید اتکاء به آن را کاهش داد اظهار داشت: دشمنان فکر می کردند با صفر شدن درآمد های نفتی اقتصاد کشور دچار مشکل می شود و جنگ های روانی و رسانه ای نیز در این زمینه انجام شد، اگرچه علاوه بر آمریکا پنج کشور باقی مانده در جام نیز همراهی لازم مورد انتظار را نداشتند اما در چنین شرایطی در اقتصاد کشور به درجه ای از ثبات رسیده ایم.

جهانگیری گفت: در کنار تحریم ها فرصت های جدیدی نمایان شد که نسلی جوان در اقتصاد کشور با شرکت های استارت آپ شکل گرفت، بنابراین باید از این ظرفیت بهره هرچه بیشتر را برد و نگذاشت این نسل در پیچ و خم ها معطل بماند.

معاون اول رئیس جمهوری درادامه افزود: امروز باید در تلاش باشیم تا نیازهایی که از خارج تامین می شد در داخل تولید شود، بنابراین باید صنعتگران به این واقعیت دست یابند چراکه باید روزی به معمای فراوانی نفت پایان می دادیم.

درآمد های نفت منجر به توسعه نشد

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: نحوه استفاده از درآمد نفت به توسعه منجر نشده و آثار آن چندان مثبت نیست ، بنابراین باید اقتصاد بدون نفت را آزمایش کنیم.

جهانگیری با اشاره به بازدید خود از شرکت مپنا در استان البرز ادامه داد: فعالیت های گسترده و تاثیرگذار این شرکت نشان داد که می توان با ظرفیت های قابل توجه خارجی از جمله زیمنس وارد رقابت شد و این ظرفیت ها در صنعت می تواند نقش به یاد ماندنی از خود ثبت کند.

(گروه صنعتی مپنا وابسته به وزارت نیرو با برخورداری از کارخانه های بزرگ در زمینه تولید توربین های آبی ، حرارتی ، گازی ، تاسیسات نفت و گاز ، حمل و نقل ریلی و تولید قطعات نیروگاهی فعالیت می کند که بخش عمده صنایع وابسته به این مجموعه در شهرستان فردیس استان البرز فعال هستند.) 

وی یادآور شد: آمریکایی ها می خواستند به اقتصاد ما ضربه بزنند و باید امروز هرچه بیشتر در مسیر شکوفایی اقتصاد گام برداشت چرا که دشمنان دریافتند با زبان زور به نتیجه نمی رسند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به جایگاه بین المللی ایران اسلامی اشاره کرد و افزود: ایران در منطقه خاورمیانه کشور مهم و بزرگی است و تصور امنیت بدون ایران معنی ندارد.

جهانگیری گفت: از بین بردن داعش و کمک به کشورهای همسایه از جمله سوریه و یمن سبب شد تا دشمنان بر اینکه ایران حافظ امنیت خلیج فارس بوده و هست، اعتراف کنند.

کاهش هزینه ها مساله اصلی است

جهانگیری اظهار داشت: با وجود مشکلات معیشتی مردم و شرایط اقتصادی مسئولان نباید به دنبال تسویه حساب با یکدیگر باشند بلکه درفضای همدلی و انسجام باید مسائل را حل کرد.

وی خاطرنشان کرد: ۴۴۷ هزار میلیارد تومان بودجه ای است که مجلس شورای اسلامی برای امسال تصویب کرده که 150 هزار میلیارد آن از محل درآمد فروش نفت است ،  بنابراین باید با کاهش هزینه ها جبران های لازم را در این زمینه داشت.

معاون اول رئیس جمهوری خطاب به مسوولان تاکید کرد که مساله اصلی ما کاهش هزینه ها است و با هردستگاهی که هزینه اضافه داشته باشد بصورت جدی برخورد می شود.

همت در اقتصاد مقاومتی و کر عمرانی باید جدی باشد

معاون اول رییس جمهوری گفت: بزرگراه همت امسال باید به اتمام برسد تا بار ترافیکی کمتری را در استان البرز داشته باشیم ، بنابراین تلاش های بیشتری برای اتمام طرح های اجرا شده باید صورت گیرد.

جهانگیری ادامه داد: یارانه های پنهانی هزاران میلیارد تومانی داریم و کشور ظرفیت های بالایی برای پیشرفت دارد،  بنابراین باید در این مقطع زمانی با همت و انسجام مسوولان تصمیمات درستی گرفته شود.

وی استان البرز را استانی استراتژیک و مهم خواند که باید مشکلات آن در حوزه صنعت و اقتصاد مرتفع شود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: مباحث شعاع ۱۲۰ کیلومتری برای واحدهای صنعتی این استان باید  با تدابیر جدی از سوی وزارت صمت مرتفع شود و فرودگاه پیام از موضوعات مهم دراین زمینه به شمارمی رود.

جهانگیری اظهار داشت: مساله مسافربری شدن فرودگاه پیام نیز در هیات دولت مورد بررسی قرار گرفت اما با سقوط هواپیمایی باری حامل گوشت در سال گذشته در این استان، به دلیل اهمیت بالای جان مردم احتیاط لازم دراین زمینه بعمل آمد.

وی افزود: با این وجود در صورت تایید وزارتخانه های راه  و شهرسازی و ارتباطات موضوع پروازهای مسافربری این فرودگاه در هیات دولت مطرح و تصمیم گیری خواهد شد.

اشتغال، اشتغال روستایی، و ام و تسهیلات با نرخ سود چهار و ۶ درصد گازسوز کردن اتوبوس های شهری از دیگر موضوعاتی بود که معاون اول رئیس جمهوری دراین نشست به آنها پرداخت.

وی همچنین با برشمردن ظرفیت های گردشگری، کشاورزی، صنایع البرز بر استفاده هرچه بیشتر از این ظرفیت ها برای توسعه آن تاکید کرد.

۸۰۲۹/6993

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =