۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۶
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83408603
۰ نفر
فرانسه از نقش آمانو در پرونده هسته ای ایران تمجید و قدردانی کرد

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه فرانسه روز سه شنبه با صدور بیانیه ای، ضمن ابراز تاسف از درگذشت یوکیا آمانو مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی، از نقش وی در پرونده هسته ای ایران تمجید و قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه، در این بیانیه آمده است: وزارت خارجه فرانسه عمیق ترین مراتب تسلیت و ابراز تاسف خود را به خانواده یوکیا آمانو تقدیم می کند.

فرانسه از تلاش های آمانو برای گسترش انرژی صلح آمیز هسته ای در سراسر جهان تشکر و قدردانی می کند. وی از سال ۲۰۰۹میلادی در راس آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است و فعالیت های زیادی در این حوزه انجام داده است که از آن جمله می توان به تلاش های وی برای تقویت رژیم بین المللی عدم اشاعه هسته ای اشاره کرد.

آمانو همچنین تلاش های زیادی در زمینه خلع سلاح کره شمالی انجام داد که قابل تمجید است.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: یوکیا آمانو همچنین در خصوص پرونده هسته ای ایران فعالیت های بسیار زیادی انجام داد که قابل تقدیر است. وی نقش بسیار زیادی در امضای توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داشت. پس از امضای این توافقنامه نیز آمانو همچنان بر بازرسی های خود از سایت های هسته ای ایران در چارچوب این توافقنامه به جدیت هر چه تماتر ادامه داد.

هفته گذشته اعلام شد که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد به دلیل ابتلا به یک بیماری نامشخص، زودتر از موعد از سمت خود استعفا کند. به نوع بیماری آمانو در بیانیه آژانس و رسانه‌ها اشاره‌ای نشده است.

آمانو دیپلمات ژاپنی ۷۲ ساله که تحصیلات عالی خود را در فرانسه انجام داده است، در سال ۲۰۱۷ میلادی برای سومین دوره چهار ساله به عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصوب شد و قرار بود تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ این پست را عهده‌دار باشد.

از جمله مسئولیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام است. ۹۰۴۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =