افت ۱۸ درصدی واردات کاغذ و مقوا در سال ۹۷

تهران- ایرنا- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ پارسال واردات انواع کاغذ و مقوا کاهش ۱۸ درصدی و صادرات آنها رشد ۶۳ درصدی داشته و در برخی از انواع کاغذ و مقواها به خودکفایی رسیدیم.

به گزارش روز سه شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «فرشاد مقیمی» در سلسله نشست های تخصصی پایش صنعت کشور با حضور نمایندگانی از انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق، انجمن‎کارفرمایی تولیدکنندگان پاکت های‌ کاغذی چندلایه سیمان‌ و ‌گچ، انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان کاغذهای سایز شده و اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، افزود: براساس آمارهای اعلام شده، میزان تولید انواع کاغذ و مقوا در سال ۹۷ نزدیک به یک میلیون تن بود که در مقایسه با سال ۹۶ افزایش داشته است.

وی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی، توسعه صنعت کاغذ در کشور با محوریت تولید از کاغذ باطله بوده است که با توجه به کمبود کاغذ باطله در کشور و نیاز تولیدکنندگان به این ماده اولیه، واردات ضایعات کاغذ به کشور با رعایت مسائل زیست محیطی با هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست تسهیل خواهد شد.

مقیمی، کمبود مواد اولیه مورد نیاز را یکی از مهمترین چالش های صنعت کاغذ برشمرد و ادامه داد: در تلاشیم با تسریع در تامین مواد اولیه، فضا را برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر فراهم کنیم.

۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم، سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا

برپایه این گزارش، سهم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم است و حدود دو هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در زمینه صنایع کاغذ و فراورده های کاغذی دارای مجوز صنعتی هستند.

مطابق آمارها، پارسال حدود ۱۷۰ هزار تن کاغذ بسته بندی صادر شد. علاوه بر این، صادرات جعبه کارتن در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۶۰ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل از آن ۴۱ درصد افزایش داشته است.

مهمترین مشکل در حوزه کاغذ مربوط به کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه است.

۶ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در سراسر کشور در صنایع سلولزی فعالیت می‌کنند که این تعداد هفت درصد ‌کل صنعت، ۴.۸ درصد از اشتغال صنعتی و پنج درصد از ارزش افزوده کل صنعت را تشکیل می دهد.

در این نشست، نمایندگان تشکل های تخصصی به موضوعاتی نظیر کمبود مواد اولیه و تسریع در تخصیص ارز، رفع موانع صادرات در برخی محصولات کاغذی نظیر دفترچه مشق، پاکت و غیره، محدودیت صادرات سیمان به کشور عراق و اعمال عوارض از سوی از سوی کشور مذکور و تاثیر آن در تولید پاکت کاغذی و مشکلات زیست محیطی واردات ضایعات کاغذ به کشور و نیاز صنعتگران به این مواد اولیه مطرح شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =