۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۰
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83408493
۲ نفر
 مکزیک از کاهش 36 درصدی مهاجران به مرز آمریکا خبر داد

تهران – ایرنا –وزیر خارجه مکزیک از کاهش شدید مهاجران به مرز آمریکا به میزان 36 درصد خبر داد و گفت : شهروندان مکزیکی از حضور پناهجویانی که قصد عبور از خاک این کشور برای مهاجرت به آمریکا را دارند ، ناخرسند هستند.

تارنمای خبری سی ان ان روز سه شنبه نوشت: "مارسلو ابرارد" (Marcelo Ebrard) وزیر خارجه مکزیک اعلام کرد کاهش شمار مهاجران به مرز آمریکا نتیجه سخت گیری های گارد ملی مکزیک است .

 اظهارات وزیر خارجه مکزیک درحالی بیان می شود که نظرسنجی های هفته گذشته نشان از تغییر نگرش ساکنان مکزیک به  مهاجران و پناهجویانی دارد  که از آمریکای مرکزی و جنوبی قصد عبور از این کشور برای رسیدن به آمریکا را دارند .

 این نظرسنجی ها که توسط نشریه آمریکایی "واشنگتن پست"  و روزنامه مکزیکی "رفرما" (Reforma) انجام شده حکایت از آن  دارد که ساکنان مکزیک عبور مهاجران و پناهجویان از خاک کشور خود را به سمت مرزهای آمریکا ، تحمیل نوعی هزینه اقتصادی برای مکزیک می دانند و بیش از نیمی از مردم مکزیک خواستار اخراج مهاجران و پناهجویان شده اند و بیش از 60 درصد مردم مکزیک بر این باورند که مهاجران و پناهجویان سربار اقتصاد این کشور هستند.

براساس این گزارش ، فشارهای پیوسته و تهدید تعرفه های گمرکی از سوی دولت ترامپ موجب شده تا   "آندرس مانوئل لوپز اوبرادور" (Andrés Manuel López Obrador)  رئیس جمهوری مکزیک به سرکوب و خشکاندن ریشه های این مهاجرت بپردازد، این مساله را می توان بخصوص در مرز مکزیک با گوآتمالا شاهد بود، جایی که مکزیک شش هزار نیروی گارد ملی را به آن منطقه اعزام کرده است تا با مهاجرت غیر قانونی برخورد کنند.

روزنامه واشنگتن پست  خردادماه  گذشته گزارش داده بود: "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد مکزیک را تهدید کند که درصورتی که با ورود مهاجران به ایالات متحده مقابله نکند تعرفه های تجاری بر کالاهای آن کشور وضع خواهد کرد.

ترامپ گفته بود که به زودی اظهارات «مهیجی» درباره موج مهاجرت‌ها در مرزهای جنوبی آمریکا خواهد داشت.

واشنگتن پست به نقل از سه مقام دولت آمریکا که نامشان فاش نشده است، نوشت که خبر ترامپ درباره احتمال وضع تعرفه علیه مکزیک خواهد بود.

ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۶ میلادی وعده داد که دیواری در مکزیک بسازد. این وعده باعث شده است تا وی در دوره ریاست جمهوری اش مواضع تندی علیه مهاجران اتخاذ کند.

اروپام **1302**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =