اقدامات بنیاد علوی در سروآباد موجب مهاجرت معکوس شده است
کامیار میرزایی فرماندار سروآباد در شورای توسعه و برنامه ریزی شهرستان

سنندج - ایرنا - فرماندار سروآباد گفت: حضور و اقدامات بنیاد علوی در این شهرستان و اجرای طرح‌های اشتغالزایی موجب مهاجرت معکوس در روستاها شده و زمینه عمران و آبادانی را فراهم کرده است.

کامیار میرزایی روز سه شنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی شهرستان اظهار داشت: از زمان ورود بنیاد علوی به این شهرستان یک هزار و ۲۴۵ نفر به محل سکونت خود در روستاها مهاجرت معکوس داشته اند.

وی افزود: سروآباد، شهرستان محروم و کمتر توسعه یافته استان کردستان است که در چند سال گذشته به دلیل نبود اشتغال و درآمد ثابت آمار مهاجرت از روستاهای این شهرستان افزایش زیادی داشته است.

فرماندار سروآباد تاکید کرد: این شهرستان به عنوان پایلوت اجرای طرح های اشتغالزایی بنیاد علوی در بین ۳۱ شهرستان کشور انتخاب شد که این موضوع بسیار مهم و جای امید و شادی برای توسعه روز افزون شهرستان بویژه روستاها و بازگشت روستاییان است البته انتخاب سروآباد توسط بنیاد علوی در راستای تحقق توسعه متوازن، ایجاد اشتغالزایی و رفع محرومیت زدایی بوده است.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت و سرمایه گذاری استانداری کردستان نیز در این جلسه گفت: یکی از سیاست های مهم دولت رفع محرومیت در نقاط محروم و کمتر توسعه یافته بویژه روستاها و مناطق دور افتاده است.

کمال حسینی افزود: با پیگیری های انجام شده شهرستان سروآباد به عنوان تنها شهرستان استان کردستان برای اجرای طرح های اشتغالزایی بنیاد علوی انتخاب شد که نقطه عطفی در توسعه و رشد این شهرستان خواهد بود.

وی افزود: طی تفاهم نامه ای که استاندار کردستان به عنوان رئیس شورای توسعه شهرستان سروآباد با مجریان بنیاد علوی منعقد کرده است در مرحله اول ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد هشت درصد به این شهرستان اختصاص یافته است.مدیر کل دفتر جذب و حمایت و سرمایه گذاری استانداری کردستان اضافه کرد: پنج درصد کارمزد تسهیلات توسط بنیاد علوی و پنج درصد نیز از محل یارانه دولت پرداخت می شود و سقف دریافت تسهیلات برای طرح های توجیهی و اشتغالزایی ۲۵ میلیارد ریال خواهد بود.

وی یادآور شد: بحث سرمایه در گردش نیز به صورت سه ساله و با کارمزد هشت درصدی است و زمان بازپرداخت آن نیز ۶ ساله است که سال اول آن به عنوان تنفس در نظر گرفته می شود.

حسینی اظهار داشت: برای اجرای طرح های خُرد اشتغالزایی نیز سقف تسهیلات تا یک میلیارد ریال است که توسط بانک سینا به متقاضیان پرداخت می شود البته نکته مثبت در پرداخت این تسهیلات، دریافت چک و سفته از متقاضی است و نیازی به معرفی ضامن کارمند و وثیقه نیست.

در پایان این جلسه مصوب شد ۲۵ میلیارد ریال برای توسعه کارخانه تولید قارچ دکمه ای و کمپوست شهرستان سروآباد اختصاص داده شود.

۷۳۵۴/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =