۲۱۰ نفر از زائران حج خدمات اورژانسی دریافت کردند

تهران- ایرنا- مدیر عملیات پزشکی حج ۹۸ مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اعلام کرد: حدود ۲۱۰ نفر از زائران ایرانی سرزمین وحی در بستری های موقت و مراجعات به اورژانس خدمات دریافت کردند. ۹ نفر از آنان در بخش CCU و ۱۰ نفر هم در بخش داخلی بیمارستان بستری هستند و حال عمومی آنان مساعد است.

محمودرضا فقیهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تا این لحظه ۱۵ هزار و ۲۵۵ نفر از زائران ایرانی سرزمین وحی از خدمات درمانی سرپایی مرکز پزشکی حج و زیارت در مجموعه های مستقر در هتل ها، درمانگاه ها و درمانگاه های تخصصی استفاده کرده و حدود ۳۴ هزار و ۷۰۰ نفر هم از خدمات در حوزه های مختلف درمانی و پزشکی شامل ویزیت، تزریقات، نوار قلب و انواع خدماتی که قابل ارائه به زائران سرزمین وحی بوده در مجموعه ها و بیمارستان های مکه مکرمه بهره مند شده اند.

مدیر عملیات پزشکی حج ۹۸ مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: تا این لحظه هیچ مورد فوتی از زائران ایرانی سرزمین وحی نداشته ایم.

وی اضافه کرد: تمامی کارها در امر خدمات رسانی به زائران ایرانی سرزمین وحی با آرامش کامل در حال انجام است و امیدواریم با توجه به نزدیکی به ایام تشریق (وقوف در عرفات و منا) هم بتوانیم خدمات خودمان را به ضیوف الرحمان به بهترین شکل ممکن ارائه دهیم.

فقیهی در پاسخ به این سوال که بیشترین مراجعات بیماران و زائران ایرانی سرزمین وحی به درمانگاه های مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مدینه منوره و مکه مکرمه چیست، اظهار داشت: با توجه به اینکه شروع عملیات حج تمتع ۹۸ است بیشترین مراجعات در حوزه بیماری های اسکلتی و عضلانی به عنوان شایع ترین مراجعات زائران ایرانی است و بعد از بیماری های یادشده دردها، اسپاسم ها و کرامپ های عضلانی که زائرین به دنبال تغییر آب و هوا و فعالیت های که انجام می دهند پیدا می کنند، بیماری های تنفسی و سرماخوردگی ها جزو شایع ترین موارد است.

مدیر عملیات پزشکی حج ۹۸ مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر یادآور شد: بعد از آن هم مواردی که نیاز به مراقبت بیشتری پیدا می کنند، بیماری های است که در بعضی از افراد مسن رخ می دهد یا افرادی که سابقه قبلی دارند مثل بیماری های قلبی یا بیمارهای تنفسی پیشرفته تر است که این بیماران مورد مراقبت قرار می گیرند.
امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام خواهند شد. به جز ۲ بیمارستان مکه و مدینه، ۴ مجتمع درمانگاهی در مدینه و ۵ مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.
۱۵ پزشک با تجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند. در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.
تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است و در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است. میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است و حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.
مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، مأموریت اصلی خود را تأمین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می‌کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =