۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 83408377
۰ نفر

برچسب‌ها

 پنج هزار قلمه صنوبر در دانشگاه گیلان کاشته شد

رشت - ایرنا - رئیس روابط عمومی دانشگاه گیلان گفت: با اجرای طرح اگروفارستری (جنگل ورزی) در چهار هکتار اراضی این دانشگاه افزون بر پنج هزار قلمه صنوبر در محیط این دانشگاه کاشته شد.

سعید رهسپار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح در راستای درآمدزایی و استفاده بهینه از اراضی دانشگاه گیلان، در اراضی کوی وحدت دانشگاه به اجرا درآمد.

اگروفارستری (جنگل ورزی) با نام لاتین Agroforestry به تلفیق عملیاتی از قبیل کشت درخت، زراعت، پرورش گیاهان علوفه ای و مرتع داری، دامداری و غیره در عرصه معین گفته می شود، به عبارتی دیگر اگروفارستری یعنی تلفیق مدیریت کشاورزی و پرورش درخت، سیستم اگروفارستری (جنگل-زراعی) سیستم و روش پایدار کشاورزی است که با استفاده از کشت تلفیقی درخت با گیاه زراعی موجب افزایش کلی در عملکرد یک واحد زمین می شود.

سیستم اگروفارستری از نظر اکولوژیکی و زراعی نسبت به دیگر سیستم های زراعی قابلیت های بیشتری دارد، در این سیستم حرکت آب و باد کاهش می یابد و فرسایش خاک به حداقل رسیده و باعث حاصلخیزی خاک می شود.

بر اساس آخرین آمار، هم اکنون حدود ۱۷ هزار دانشجو در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه گیلان مشغول به تحصیل هستند؛ این دانشگاه دارای افزون بر ۵۶۰ عضو هیات علمی است. 
دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاهی جامع و بزرگترین دانشگاه شمال کشور، دارای ۱۰ دانشکده شامل ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه ، علوم کشاورزی، فنی، تربیت بدنی و علوم ورزشی ، منابع طبیعی، هنر و معماری، علوم ریاضی، مکانیک و دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان است. 
دانشگاه گیلان همچنین پژوهشکده گیلان شناسی، مرکز آموزش های الکترونیکی (مجازی) و یک پردیس دانشگاهی دارد. 

۷۲۸۶ /6030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =