موسیقی نقش مهمی در اﻓﺰاﻳﺶ تمرکز و رشد روانی ﻛﻮدﻛﺎن دارد
کلاس های موسیقی کودک در اهواز

اهواز - ایرنا - یک مدرس موسیقی کودک دراهواز گفت: موسیقی بر رفتارهای کودکان تاثیر بسیار مثبتی دارد و با ایجاد یک سری تجربیات موسیقیایی برای گسترش ارتباطات کودکان، احساسات اجتماعی، اعصاب و افزایش هوش آن ها بسیار موثر است.

شیرین مساح یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه موسیقی می تواند کیفیت زندگی کودکان را در عرصه های مختلف بالا ببرد،اظهار داشت :همانگونه که ارتباط کودک با دیگر گودکان ، خانواده و پزشک وجود دارد ، به وسیله المان های موجود در موسیقی مثل ضرب آهنگ ، رنگ ها و غیره می توان فضای مثبت و موقعیت مناسبی را برای رشد رفتاری کودک فراهم کرد و همین عامل با تاثیر مستقیم بر دو نیم کره مغز باعث می شود هماهنگی میان آن ها بیشتر شود و بهره هوشی کودک  بالا برود .

مساح از نقش موسیقی در پرورش ذهن نوزادان گفت و ادامه داد : نوزادان در روزهای اولیه زندگی خود نسبت به صداهای مختلف عکس العمل نشان می دهند، صداها را می شنود و نسبت به صداهای مختلف واکشن های متفاوتی دارند ، اغلب به صداهای ریز با فرکانس بالا واکنش بیشتری نشان می دهد و این عامل نشان دهنده تاثیر موسیقی بر ذهن نوزادان است .

این مدرس با تجربه در زمینه موسیقی کودک عنوان کرد کودکان از بدو تولد می توانند تحت آموزش باشند و با آموزه هایی که به مادران داده می شود از طریق کلاسها مادران کودکان خود را پرورش دهند به طوریکه می توان گفت  آموزش جدی تر موسیقی از سن چهار سالگی می تواند در مسیر رشد کودک قرار گیرد.

وی افزود : موسیقی گروهی در آموزشگاه انگیزه و شوق یادگیری را در کودکان تقویت می کند، چرا که حاصل شادی دسته جمعی است. هدف تمام روش های موسیقی تقویت درک، تخیل و شکوفایی استعدادهای نهفته در کودکان است.

موسیقی درمانی برای کودکان

این مربی که سابقه ۲۰ ساله در آموزش موسیقی را دارد از تجربیات خود در زمینه موسیقی درمانی و تاثیر آن بر مشکلات رفتاری عدم تمرکز تاکید داشت و گفت: روش استفاده از موسیقی درمانی به نوع بیماری و مشکل کودک بیمار بستگی دارد، برای مثال در کودکانی که دچار مشکل حرکتی هستند (اوتیسم) برنامه های ریتمیک که به کنترل حرکتی آن ها کمک می کند بیشتر مدنظر است.

وی از تاثیر موسیقی های ملایم بدون کلام برای به آرامش رساندن کودکان و نوزادان گفت و ادامه داد : همانگونه که مادران در بدو تولد  یک موسیقی را  برای آرامش کودکشان زمزمه می کند ، همین تاثیر را موسیقی های بدون کلام و حتی باکلام ملایم می تواند برای به آرامش رساندن و تسکین درد کودک داشته باشد و از این روش برای کنترل بیماری های مزمن و دردها استفاده می شود.

مساح ادامه داد : موسیقی در مراکز درمانی به کودک  کمک می کند تا در محیط ناآشنای بیمارستان به آرامش برسد و با محیط آن ارتباط برقرار کند .

آموزش موسیقی اوقات فراغت برای کودکان نیست

مساح معتقد است موسیقی را نباید به عنوان کارهای فوق برنامه و غیرضروری تلقی کرد و بیان کرد : والدین  باید با جدیت و برنامه ریزی آن را در کنار دروس مدارس قرار دهند تا موسیقی قسمتی از وجود کودکان اختصاص داده شود و از این راه کودکان در تمرکز،نشاط ویادگیری دروس موفق خواهند شد .

این مدرس عضو گروه ضرب نوازان اهواز، موسیقی را حول محور شنیدن و گوش دادن عنوان کرد و افزود : آموزش موسیقی  باعث تقویت شنیداری تقویت تمرکز ایجاد اعتماد به نفس وعزت نفس کودکان خواهد شد و همین عامل در زمان تحصیل و فراگرفتن دروس کودکان را یاری بیشتر خواهد داد.آموزش موسیقی باعث می شود کودک با توجه به اهمیت گوش دادن به نت های موسیقی برای تکرار تمرکز و شنیدارش قوی شود و همین عامل در زمان تحصیل و فراگرفتن درس موفق باشد .

این نوازنده ضرب بیان کرد :  آموزش ساز «بلز وفلوت» به روش «کارل ارف» که اساس آموزش آن حرکت  ریتمیک بازی موسیقی با استفاده از دست زدن، پا کوبیدن و واکنش های مختلف کودک در زمانهای مشخصی از طریق آموزش غیر مستقیم و مرحله به مرحله و همچنین آمیختن این ارکان با حرکات ریتمیک وموزون که خود کمک به درک بهتر موسیقی توسط بچه ها می کند انجام می شود.

وی ادامه داد :ساز «بلز» به زنگوله اطلاق می شود که در واقع تیغه های فلزی با طول های متفاوت است که باعث ایجاد صداهای مختلفی خواهد شد که بچه ها از این طریق می توانند وارد دنیای موسیقی شوند و از طریق رنگ و صدای هر کدام از تیغه ها به صدا ها توجه بیشتری داشته باشند تا شنوایی و تمرکز صدایی و شنیداری آنها باتوجه به تمرکز قوی شود .

مساح خاطر نشان کرد : اگر کودکی را در تنهایی رها کنیم و از دور تحت نظر داشته باشیم پی خواهیم برد که پس از گذشت مدتی از آموزش موسیقی به شکل طبیعی صحبت کردن و حرکاتشان را با آواز به زبان می آورند و نیز  کلمات را ریتمیک به زبان می آورد ، این تکرار نشان از تاثیر موسیقی بر روح و و تمرکز کودکان است .

آموزش و پرورش باید در امر آموزش موسیقی ورود کند

این مدرس موسیقی که تحقیقات خود را داخل و خارج از کشور در خصوص آموزش های متنوع موسیقی به کودکان انجام داده ، ورود درسی به عنوان موسیقی را در آموزش و پرورش راهی برای پرورش ، تمرکز و رشد استعداد کودکان عنوان کرد و گفت : سال ۱۳۸۸ پیشنهاد ورود موسیقی را به مدارس غیر انتفاعی داده است اما با مخالفت اداره آموزش و پرورش رو برو شده است .

وی ادامه داد :برخی از مدارس شهر اهواز با این مقوله که به عنوان یک برنامه یا زنگ درسی به دانش آموزان موسیقی آموزش داده شود مشکلی ندارند اما به دلیل مقرارت سازمان آموزش و پرورش هیچکدام از این پیشنهادات به مرحله اجرا در نیامد .

کاهش هنرجو های موسیقی به دلیل مشکلات اقتصادی

مساح سال ۱۳۸۶مقام اول تکنوازی را دراستان اخذ نموده و مدت ۲سال عضو گروه تمبک نوازان تهران به سرپرستی استاد اسماعیلی فعالیت داشته است  که مشکلات اقتصادی را دلیلی بر کاهش هنرجو های آموزشگاه های موسیقی عنوان کرد و گفت : موسیقی تا زمانی که به صورت اوقات فراغت باشد و خانواده ها آن را یک سرگرمی ببینند رشد آموزشی نخواهد داشت، بلکه مثل سایر علوم و حتی تحصیل اگر دیده شود تعداد زیادی برای آموزش مراجعه خواهند کرد .

وی افزود : آمار و اطلاعات دقیقی در دست ندارد ولی امسال نسبت به سال گذشته تعداد هنرجو های رشته های موسیقی در تمام گروه های سنی حدود ۴۰ درصدکاهش پیدا کرده است .

این کارشناس و مربی موسیقی خاطرنشان کرد : با توجه به افزایش نرخ ارز قیمت سازهای موسیقی بالارفته است و همین عامل باعث کاهش قدرت خرید ساز موسیقی برای هنرجو های این رشته شده است .

کانون پرورش فکر کودکان همکاری لازم را برای آموزش موسیقی ندارد

مساح از سال ۱۳۸۷ کار خود را در زمینه موسیقی کودک  آغاز کرده وبا شرکت در کلاس ها ودوره های مختلف  در زمینه موسیقی کودک زیر نظر اساتید بزرگ کشور  ناصر نظر ، مساح زاده،هادی حسنعلی و ... شروع کرده است با اشاره به اینکه کانون پرورش فکر کودکان به دلیل ارتباط مستقیمی که با گروه سنی کودک و نوجوان دارد گفت : کانون در کنار سایر دوره های آموزشی می تواند رشته موسیقی سنتی و نوازندگی ساز  را قرار دهد .

وی ادامه داد : کانون پرورش فکر کودکان باید به مسئله آموزش موسیقی و این رشته مهم هنری ورود کند و با ایجاد دوره های مختلف  موسیقی برای گروه سنی زیر مجموعه خود اقدام کند . با این روش تعداد بیشتری از کودکان را با فرهنگ موسیقی محلی ،مقامی و سنتی ایران آشنا خواهد کرد .

این نوازنده تنبک افزود : کانون پرورش فکر کودکان در حال حاضر سرود های انقلابی و... را آموزش می دهد در صورتی که به راحتی می تواند در کنار همین دوره ها موسیقی کودک که از رشته های  پرطرفدار است را به این گروه سنی آموزش داد تا به این رشته هنری که به راحتی می توان فرهنگسازی کرد کمک شود.

این محقق موسیقی سنتی ادامه داد : آموزش موسیقی محلی و مقامی از کودکی باعث می شود علاوه بر ماندگاری اشعار محلی ، فرهنگ یک قوم زنده بماند ، خوزستان از اقوام مختلفی تشکیل شده است که باید این موسیقی محلی را به نسل های آینده منتقل کرد .

به گزارش ایرنا شیرین مساح در کارگاهای خارج از کشور نزد اساتیدی همچون پرفسور آمچین ،کیت تری از کشور آمریکا دومینک چیکووت از کشورسویس و توکسوی  از کشور ترکیه را گذرانده و مدرک بین المللی موسیقی را دریافت کرده است .

۷۱۶۵/۶۰۶۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =