۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۳
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83408311
۰ نفر

برچسب‌ها

قطع درختان تاغ میاندشت اسفراین از حاشیه تا واقعیت

بجنورد- ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اسفراین، قطع درختان تاغ منطقه میاندشت این شهرستان خراسان شمالی و قاچاق آن را نادرست خواند و گفت: برخی به دنبال حاشیه سازی هستند.

علی خضری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در باره تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به قطع درختان تاغ منطقه میاندشت شهرستان اسفراین اظهار داشت: در دو سال گذشته قطع برخی درختان تاغ در این منطقه را داشتیم امسال در بازدید که از منطقه سرخ تپه که با حضور دامداران و بومیان منطقه انجام شد فقط شاخه‌های چهار درخت تاغ شکسته یا بریده شده و اصل ماجرا حاشیه سازی بر سر این مساله است.
وی افزود: انتشار این عکس‌ها از سوی یکی از ماموران منابع طبیعی شهرستان در این منطقه بوده که به دستور شورای تامین باید به منطقه آلبلاغ می رفته، اما از اجرای این دستور سرپیچی کرده و برای توجیه حاضر نشدن خود در منطقه آلبلاغ این اقدام را انجام داده است.
خضری گفت: این فرد با انتشار عکس‌هایی از قطع درختان تاغ در منطقه میاندشت سعی کرده نشان دهد در حالی که منطقه وی رها شده و درختان تاغ آن در حال قطع شدن از سوی سودجویان است، منابع طبیعی از او می‌خواهد این منطقه را رها کرده و به منطقه آلبلاغ برود.
به گزارش ایرنا، در چند روز گذشته تصاویری از قطع درختان تاغ منطقه میاندشت اسفراین در فضای مجازی منتشر شده که در آن ادعا شده قطع درختان تاغ منطقه در سایه غفلت مسئولان صورت گرفته و قاچاقچیان چوب فعالیت خود را در این منطقه از سر گرفته‌اند.
تاغ گیاهی است به صورت درختچه با مقاومت زیاد در برابر خشکی و گرما با ریشه‌ای گسترده که برای جلوگیری از گسترش کویر از آن استفاده می‌شود زیرا این درخت با آب و هوای خشک و زمین‌های شور نواحی کویری بسیار سازگار بوده و در خاک‌های سبک و شنی و همچنین بر روی تپه‌های شنی به خوبی رشد می‌کند.
رشد ریشه‌های تاغ در سال‌های اول و دوم تا حدود دو و نیم متر و در سال‌های بعد تا ۱۶ متر در خاک نفوذ می‌کند.

تاغ را نمی‌توان یک گیاه علوفه‌ای به شمار آورد ولی در پناه خود محیط خاصی را ایجاد می‌کند که گیاهان علوفه‌ای بهتر بتوانند رشد کنند.

چوب تاغ نیز از نظر سوخت و تهیه ذغال مورد توجه بوده و همچنین در صنعت نئوپان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵۸۷ هزار و۲۲۱ هکتار بیابان در خراسان شمالی قرار دارد که از این میزان ۲۵۰ هزار و ۱۱۵ هکتار در شهرستان اسفراین واقع است.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در جنوب شرقی بجنورد قرار دارد که بخش جنوبی آن را بیابان فرا گرفته است.

‌۷۱۸۹‬ / ‌‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =