۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۶
کد خبرنگار: 2565
کد خبر: 83408293
۱ نفر

برچسب‌ها

اما و اگرها در روند دادرسی پرونده نجفی

تهران- ایرنا- با پایان یافتن جلسات دادرسی "محمد علی نجفی" به اتهام قتل همسر دومش، رسانه های داخلی ، ابعاد مختلف این ماجرا و روند دادرسی این پرونده را مورد واکاوی قرار دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری، هفتم خرداد ماه امسال در منطقه سعادت آباد تهران، "میترا استاد" همسر دوم محمد علی نجفی شهردار سابق تهران در منزل مسکونی اش به قتل رسید که پس از چند ساعت، نجفی همسر وی با حضور در دادسرا اعتراف به قتل "استاد" کرد و دستگیر شد.

حال پس از برگزاری ۳ جلسه دادگاه با حضور متهم، خانواده مقتول و اصحاب رسانه، روز گذشته (دوشنبه ۳۱ تیرماه) ختم رسیدگی به پرونده اعلام و صدور رأی نهایی توسط قاضی محمدی‌کشکولی به روزهای آینده سپرده شد.

بررسی روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و تارنماهای داخلی نشان می‌دهد، رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح طلب این موضوع را با محورهای همچون «آرامش و خونسردی نجفی در دادگاه»، «احتمال جلوگیری از قصاص توسط وکیل نجفی»، «پادرمیانی شخصیت‌ها برای رضایت گرفتن از خانواده مقتول»، «شخصیت متفاوت میترا استاد» و «تشکر قاضی کشکولی از رسانه ها» مورد بررسی قرار دادند.

رسانه‌های اصولگرا هم به محورهایی همچون «نگاه ابزاری به زنان اصلاح طلب»، «عدم باورپذیری این واقعه برای مردم»، «تکذیب احتمال حضور یک ضارب دیگر» و «برگ برنده در دستان وکیل» پرداخته اند.

رسانه‌های اصلاح طلب

گزاره‌های بکار گرفته شده عبارتند از: اگر نجفی دچار فروپاشی شده باشد، فروپاشی‌اش به پیش از قتل برمی‌‏گردد؛ چرا نجفی و نجفی‌ها به این ‏نقطه می‌رسند که دست به چنین کاری بزنند و کسی مثل نجفی بایستد و تپانچه را ‏شلیک کند؛ چرا چنین مردی آنچنان دچار پوچی و تهی ‏بودن می‌شود که دست به خودزنی و به حراج گذاشتن اعتبار و سرمایه و آبروی ٤٠ ‏ساله خودش می‌زند؛ وکیل نجفی امروز جلوی حکم قصاص او را می‌گیرد؟؛ برخی از افراد مطرح جامعه برای گرفتن رضایت اقدام کرده‌اند؛ برای گرفتن رضایت تلاش کردیم اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم؛ نجفی در بازجویی‌های اولیه اعتراف کرد که این قتل در پی اختلافات شدید خانوادگی رخ داده است؛ قاضی کشکولی از اینکه رسانه‌ها وارد کار قضائی نشده و نقش خود را ایفا کرده و باعث تنویر افکار عمومی شده‌اند تشکرکرد.

آرامش و خونسردی نجفی در دادگاه

به گزاش سایت انتخاب، جلالی، روانپزشک و عضو انجمن روانپزشکان ایران در پاسخ به این سوال به نظر شما نجفی با آن همه اعتبار و آبرو، حالا که به عنوان یک متهم در ‏انظار ظاهر می‌شود، رفتارهایش طبیعی است؟ این تحلیل دقیق نیاز به بررسی نزدیک دارد. جواب خیلی از این پرسش‌ها نزد خود نجفی است و باید او را از نزدیک ببینیم و رفتارهایش را بسنجیم. ما در حال ‏حاضر فقط یک سری پیش‌داوری‌های خودمان را بیان می‌کنیم. فکر می‌کنم که ‏از نجفی همین انتظار می‌رود که رفتارش طبیعی باشد. یعنی مجموعه زندگی‌‏اش راهی غیر از این باقی نمی‌گذارد که بتواند رفتاری متعادل داشته باشد. ما یک ‏نقطه بی‌تعادل در زندگی یک آدمی سراغ داریم با مجموعه چیزهایی که از او می‌‏شناسیم و در اختیار داریم. اعم از کارنامه‌ای که او در کارهایش داشته و صحبت‏‌هایی که همکاران او درباره‌اش مطرح کرده‌اند، خیلی با رفتارهای الانش همخوانی ‏دارد. اگر نجفی دچار فروپاشی شده باشد، فروپاشی‌اش به پیش از قتل برمی‌‏گردد. درست است که این قتل از بعد انسانی قابل دفاع نیست و بسیار تأسف‌برانگیز ‏است اما نجفی فروپاشیده شده همان نجفی است که ماشه را می‌کشد.

وی افزود: این نقطه‌ای که الان نجفی در آن ایستاده ارزش تحلیلی ندارد، چون رفتار الانش ‏خیلی تعیین‌کننده نخواهد بود. مهم این است که بدانیم چرا نجفی و نجفی‌ها به این ‏نقطه می‌رسند که دست به چنین کاری بزنند و کسی مثل نجفی بایستد و تپانچه را ‏شلیک کند. من فکر می‌کنم که ‏نقطه تحلیل را باید به این سمت برد که چرا چنین مردی آنچنان دچار پوچی و تهی ‏بودن می‌شود که دست به خودزنی و به حراج گذاشتن اعتبار و سرمایه و آبروی ٤٠ ‏ساله خودش می‌زند.

احتمال جلوگیری از قصاص توسط وکیل نجفی

فرارو با تیتر «وکیل نجفی امروز جلوی حکم قصاص او را می‌گیرد؟» نوشت: محمد علی نجفی امروز در حالی دوباره پای میز محاکمه حاضر می‌شود که برخی معتقدند حکم قصاص او صادر خواهد شد، اما برگ برنده نجفی برای رهایی از قصاص در دادگاه امروز چیست؟ به نظر می‌رسد وکیل نجفی که خودش بازپرس سرشناسی بوده است امروز یک برگ برنده دارد و آن مچاله شدن مرمی گلوله در بدن میترا استاد است که نشان می‌دهد گلوله مستقیم به سمت میترا استاد شلیک نشده است و احتمالاً گلوله کمانه شده و پس از برخورد با دیوار یا سقف حمام باعث اصلی مرگ میترا استاد است و همین کافیست قتل از شرایط عمد خارج شود و حکم قصاص از بین برود.

پادرمیانی شخصیت‌ها برای رضایت گرفتن از خانواده مقتول

به گزارش روزنامه ایران، مسعود استاد، برادر میترا استاد، با گذشت حدود یک ماه از قتل خواهرش و پایان جلسات محاکمه، درحالی که تنها چند روز به اعلام حکم مانده همچنان مدعی است حرف‌هایی برای گفتن دارد.وی افزود: برخی از افراد مطرح جامعه برای گرفتن رضایت اقدام کرده‌اند، اما نمی‌توانم نامی از آن‌ها ببرم. فقط می‌توانم بگویم که خیلی از دوستان که در رأس هستند برای گرفتن رضایت اقدام کردند، ولی موافقتی با آن‌ها نشد. بارها شنیده‌ام که می‌گویند مسعود استاد اولیای دم نیست. ولی خانواده من لطف کرده و هر سه نفرشان تصمیم نهایی را به من سپرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، گودرزی یکی از وکلای مدافع محمدعلی نجفی گفت: من وظیفه‌ام را به عنوان وکیل مدافع انجام دادم ان‌شاءالله که دادگاه به مساله ورود کند و بررسی‌های کارشناسی و نقشی را که پزشکی قانونی دارد مورد بررسی قرار دهد. برای گرفتن رضایت تلاش کردیم اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

شخصیت متفاوت میترا استاد

تارنمای نامه نیوز عنوان داشت: نجفی در بازجویی‌های اولیه اعتراف کرد که این قتل در پی اختلافات شدید خانوادگی رخ داده است و به ارتباطات کاری خاص مقتوله اشاره داشت. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. نجفی در دومین جلسه دادگاه بیان داشت: "هرمرتبه به میترا استاد می‌گفتم جدا شویم؛ تاکید داشتن که من شما را دوست دارم و جدا نمی‌شوم … "با انتشار اخبار این پرونده و بیان روحیات و فضای کاری مقتوله؛ تصورهای مختلفی از شخصیت و اهداف میترا استاد در زندگی برای مخاطب از نوع برخورد او با خانواده؛ میزان منفعت طلبی؛ دارایی‌ها... شکل گرفته است. اما خانواده او در خصوص آرزوها و میزان دارایی مقتوله چه می‌دانند؟

تشکر قاضی کشکولی از رسانه‌ها

به گزارش تارنمای انصاف نیوز، قاضی کشکولی از اینکه رسانه‌ها وارد کار قضائی نشده و نقش خود را ایفا کرده و باعث تنویر افکار عمومی شده‌اند تشکرکرد. این از معدود دفعاتی بود که یک قاضی از رسانه‌ها تشکر می‌کرد. ‏ما خبرنگارانی که در این حوزه فعالیت داریم معمولاً با چالش برای انتقال خبر روبه‌روهستیم و تشکر یک قاضی از رسانه‌ها از معدود قدردانی‌ها بود. هنگامی که برادر میترا به جایگاه دعوت شد قاضی کشکولی از او خواست خارج از سوال صحبت نکند این به خاطر واکنش‌های مسعود در رسانه‌ها نسبت به نجفی بود ‏که بلافاصله بعد از پایان جواب سوال هم از او خواست که بنشیند دکتر محمدی کشکولی، ترابی و عباسی ظرف مهلت قانونی تصمیم گیری می‌کنند.

رسانه‌های اصولگرا

گزاره‌های بکار گرفته شده عبارتند از: قتل یک زن توسط یک سیاستمدار اصلاح طلب افکار عمومی را به شدت جریحه دار کرد؛ زنان اصلاح طلب به هیچ عنوان این اقدام را محکوم نکرده و علیه آن موضع نگرفتند؛ نگاه ابزاری اصلاح طلبان به موضوع زنان؛ وکیل نجفی آخرین روز تیر چه برگی رو می‌کند؟

نگاه ابزاری به زنان اصلاح طلب

تارنمای مشرق نیوز عنوان داشت: اکنون قریب به ۲ ماه از این جنایت می‌گذرد. قتل یک زن توسط یک سیاستمدار اصلاح طلب، افکار عمومی را به شدت جریحه دار کرد، اما نکته قابل تأمل اینجاست که زنان اصلاح طلب به هیچ عنوان این اقدام را محکوم نکرده و علیه آن موضع نگرفتند…گاه ابزاری اصلاح طلبان به موضوع زنان، رفتاری جنسیت‌زده است که یک روز با پیشنهاد شرم آور عقیم سازی زنان کارتن خواب، افکار عمومی را آزار می‌دهد و روز دیگر با تطهیر و قهرمان سازی از قاتل یک زن.

عدم باور پذیری این واقعه برای مردم

روزنامه صبح نو نوشت: افکار عمومی انتظار نداشتند که این روایت عاشقی سرانجامی همچون داستان عرفانی شیخ‌صنعان داشته باشد؛ اما دور از ذهن بود که به‌زودی این مرد سیاست‌پیشه بر قلب آنکه عشق خود خوانده بود، گلوله‌ای بکارد؛ گلوله‌ای که نه‌تنها قلب زن جوان را شکافت؛ بلکه تیری بود بر قلب اعتماد جامعه. صدای گلوله آنچنان در میان رسانه‌ها و اذهان مردم پیچید که قوه قضائیه تصمیم گرفت دادگاه رسیدگی را علنی و با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار کند؛ دادگاهی که نه در جلسه اول به جواب رسید و نه در بررسی دوم. در هر دو جلسه، مرد قصه با جزئیات اقرار کرد که با اسلحه به حمام خانه رفته و همسر دومش را با گلوله هدف گرفته است؛ اما در پایان جلسه دوم، وکیل‌مدافع او ادعایی مطرح کرد که رسیدگی پرونده را به دادگاه سوم کشاند؛ ادعایی که شبهه حضور فرد دیگری را در صحنه جنایت همراه خود داشت.

تکذیب احتمال حضور یک ضارب دیگر

به گزارش تارنمای مشرق نیوز، پیش از آغاز جلسه دادگاه، گودرزی وکیل محمد علی نجفی که اظهارات خود در جلسه گذشته مبنی بر احتمال حضور یک ضارب دیگر صحنه قتل را در گفت‌وگو با روزنامه شرق تکذیب کرده بود و مدعی شده بود رسانه‌هایی که این ادعا را به نقل از وی منتشرکرده‌اند اشتباه کرده‌اند، از گفت‌وگو با خبرنگاران و ارائه توضیح درباره این موضوع خودداری کرد.

برگ برنده در دستان وکیل

روزنامه خراسان با تیتر «وکیل نجفی آخرین روز تیر چه برگی رو می‌کند؟» می‌نویسد: به نظر می‌رسد وکیل نجفی که خودش بازپرس سرشناسی بوده است امروز یک برگ برنده دارد و آن مچاله شدن مرمی گلوله در بدن میترا استاد است که نشان می‌دهد گلوله مستقیم به سمت میترا استاد شلیک نشده است و احتمالاً گلوله کمانه شده و پس از برخورد با دیوار یا سقف حمام باعث اصلی مرگ میترا استاد است و همین کافیست قتل از شرایط عمد خارج شود و حکم قصاص از بین برود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =