۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۷
کد خبرنگار: 1369
کد خبر: 83408241
۰ نفر

برچسب‌ها

نقش واقعی  نماز جمعه هنوز تبیین نشده است

اصفهان - ایرنا - رییس ستاد نماز جمعه اصفهان گفت: احیای نماز جمعه از تدابیر امام خمینی (ره) بود که به برکت انقلاب اسلامی محقق شد ولی هنوز این نقش به شکل واقعی آن تبیین نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین هاشمی روز سه شنبه در نشست خبری چهلمین سالگرد برپایی نماز جمعه در کشور، گفت: اگرچه در آستانه  چهلمین سال برگزاری نماز جمعه اصفهان هستیم ولی بودجه ای برای تامین زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری نماز جمعه قرار داده نشده است ؛ این در حالی است که کوچکترین مسائل هنری مثل موسیقی در برخی دستگاه ها دارای ردیف بودجه است.
رییس ستاد نماز جمعه اصفهان ادامه داد: در خطبه های نماز جمعه از یکسو مسائل فردی و اخلاقی و از سوی دیگر مسائل بین المللی و سیاسی داخلی و خارجی به ویژه اوضاع جهان اسلام تبیین می شود.
وی تصریح کرد: حضور در نماز جمعه و جماعات یکی از مهمترین سفارش های شهداست  و باید این دستاورد انقلاب اسلامی حراست شود.
حجت الاسلام هاشمی به نقش ائمه جمعه در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: ائمه جمعه نقش مهمی در جذب و اعزام نیروهای تخصصی به جبهه های دفاع مقدس  و نقش کلیدی در جلب کمک های مادی و پشتیبانی جبهه های حق علیه باطل داشتند.
وی اظهاری  کرد: امروز نیز درجنگ فرهنگی و اقتصادی، نماز جمعه به عنوان قرارگاه فرهنگی نقش مهمی در خنثی سازی توطئه های ضد فرهنگی و فرهنگ سازی اقتصادی بر مبنای اقتصاد مقاومتی دارد.
رییس ستاد نماز جمعه اصفهان ادامه داد: نقش رسانه ها تبلیغ در قبل از نماز و اطلاع از محتوای خطبه ها پس از نماز  بسیار پر اهمیت است.

وی همچنین در باره مسائل امنیتی نماز جمعه اصفهان گفت : نصب نرده ها در نماز جمعه یکی از اقدامات امنیتی است به تصویب شورای تامین استان رسیده است و  حذف این نرده ها بین نمازگزاران  کاهش دغدغه و زحمت مسئولان اجرائی نماز جمعه را به همراه دارد ولی با توجه به اینکه مصوبه امنیتی دارد نمی توان آن را حذف کرد و اگر کسی آن را حذف کند و مشکلی امنیتی ایجاد شود، همان شخص پاسخگوست.
وی با اشاره به ضرورت جوانگرایی در نمازهای جمعه، تاکید کرد: استان اصفهان یکی از استان های پیشرو در این زمینه در سطح شهرستان هاست ‌ولی در عین حال امام جمعه باید کسی باشد که سخن او دارای نفوذ باشد و بتواند محتوای لازم مناسب با مخاطبان خود را تامین کند.

پنجم مرداد ۱۳۵۸ اولین نمازجمعه تهران به فرمان امام خمینی (ره) و به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی (ره) در دانشگاه تهران برگزار شد.

هم اینک ۹۰۰ نماز جمعه در کشور اقامه می شود که ۱۰ درصد آن متعلق به استان اصفهان است.

 ۶۰۲۲ /۷۱۳۴/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =