۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۱
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83408219
۰ نفر

برچسب‌ها

اصفهان توانایی تبدیل شدن به قطب گردشگری ادبی را دارد

اصفهان - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گفت: این استان با برخورداری از مفاخر و شخصیت های برتر در زمینه های مختلف فرهنگی، توانایی تبدیل شدن به قطب گردشگری ادبی در کشور را دارد.

گردشگری ادبی، پیوند صنعت گردشگری با میراث ادبی کشور است که روندی رو به رشد در جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته دارد؛گردشگری ادبی فعالیتی است که زاییده علاقه به یک نویسنده، اثر یا فضای ادبی یا میراث ادبی یک مقصد است و شامل بخش های متنوعی از جمله بازدید از محل تولد و تدفین ادیبان، موزه‌های ادبی و سایر مکان‌های مرتبط با نویسندگان و آثار ادبی و همچنین پیمودن مسیرهایی با مضامین ادبی است. 

حجت الاسلام و السلمین محمدعلی انصاری روز سه شنبه در جلسه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان اصفهان در محل استانداری، افزود: لازم است از همه ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و علمی اصفهان برای تبدیل کردن آن به قطب گردشگری ادبی در داخل و خارج کشور استفاده شود.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع گردشگری ادبی و ظرفیت های بالایی که در این زمینه در این خطه وجود دارد، این موضوع در قالب طرح جامع گردشگری ادبی در دستور کار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان اصفهان قرار گرفت.

حجت الاسلام انصاری با بیان اینکه توسعه گردشگری ادبی در سطح ملی نیز دیده شده است، ادامه داد: لازم است امور مربوط به این طرح در استان اصفهان به گونه ای انجام شود که با سطح ملی هماهنگ باشد و در آن واقعیت ها و اولویت بندی ها در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی محدودیت های مالی و اعتباری، مانع از پیشبرد کارهای فرهنگی نمی شود، گفت: اجرایی شدن طرح گردشگری ادبی بدون شک در گرو همکاری و هم افزایی ارگان هایی مانند اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استاندای، شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه هاست.

حجت الاسلام انصاری به برخی ظرفیت های موجود در اصفهان برای توسعه گردشگری ادبی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان مثال بر اساس برخی آمار، در تخت پولاد اصفهان حدود یکصد هزار قبر وجود دارد که در میان آنها ۸۵۰ فقیه و عالم، ۱۲۰ واعظ و سخنور، ۲۳۰ شاعر، ۱۲۰ هنرمند، ۲۰ حکیم و فیلسوف، ۷۵ دانشمند، ۲۰ بانوی دانشمند، ۵۵ نویسنده و روزنامه نگار، هفت هزار و ۷۰۰ شهید و ۲۲۰ سردار شهید  دیده می شود.

تخت پولاد اصفهان با بیش از ۷۵ هکتار فضا به دوره ایلخانیان و حتی پیش از اسلام باز می گردد و بیش از ۲ هزار نفر از شخصیت های مهم ملی و بین المللی ایران و اصفهان در این آرامستان مدفون هستند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان همچنین با بیان اینکه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، نقش مهمی در پیشبرد فرهنگ کشور دارد، افزود: ۹۷ سال از عمر این انجمن در کشور می گذرد و ساختار خوب و ظرفیت های بسیاری دارد که ریاست هیات امنای آن به عهده رییس جمهوری است.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به اینکه ۲۶ سال نیز از عمر این انجمن در استان اصفهان می گذرد، تصریح کرد: این انجمن تاکنون برنامه های بسیاری را برای نکوداشت مفاخر استان اجرا کرد و در صدد است همایش های بزرگداشت مقام معلم اخلاق آیت الله ناصری و همچنین استاد جلال الدین همایی را برگزار کند.

وی برگزاری همایش مکتب هنری اصفهان، مکتب فلسفه اصفهان و مفاخر فرهنگی روستایی را از دیگر برنامه های این انجمن خواند و خاطرنشان کرد: انجمن آثار و مفاخر اصفهان نیاز به هویت مستقل برای خود دارد و بهتر است ساختمانی برای فعالیت های آنها به طور مجزا در نظر گرفته شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بر تهیه بانک جامع اطلاعات آثار و مفاخر فرهنگی استان نیز تاکید و اضافه کرد: این کار باید با نگاه استفاده از فناوری های روز انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز در این جلسه گفت: در حوزه مفاخر به شدت دچار کم کاری علمی و فرهنگی در کشور هستیم.

فریدون الله یاری با بیان اینکه ارائه محصول و خدمات در توسعه گردشگری ادبی مهم است، افزود: ما سرمایه های فرهنگی، هنری و ادبی بسیاری داریم اما در حوزه گردشگری به محصول یا خدمت تبدیل نشده است.

وی با اشاره به اینکه هنوز بسیاری از شخصیت های ادبی کشورمان، گمنام هستند، تصریح کرد: وقتی سخن از گردشگری می کنیم منظورمان جامعه عمومی مخاطبان است بنابراین باید برنامه های خود را با توجه به جذابیت های مورد نظر آنها اجرا کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با تاکید بر اینکه در حفظ جایگاه مشاهیر با مشکلاتی مواجه هستیم، اضافه کرد: برخی از فضاهای میراثی و فرهنگی ما به دلیل اینکه امروز با فرهنگ عمومی عجین شده است، قابل حفظ نیست و لازم است نهادهایی مانند انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به آنها بپردازند.

انجمن آثار و مفاخر، قدیمی ترین انجمن فرهنگی ایران است که از سال ۱۳۰۱ هجری شمسی تاسیس شد. 
برگزاری بیش از ۱۸۳ مراسم بزرگداشت مفاخر ادبی و فرهنگی، تالیف، ترجمه و چاپ بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب، احداث و بازسازی بسیاری از آرامگاه ها و مقبره های بزرگان جامعه از فعالیت های انجمن به شمار می رود. 

این انجمن در استان اصفهان از ۲۶ سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد.

۶۰۲۲ /۳۰۱۱

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =