۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83408217
۰ نفر
ادعای «لبنان 24» از تلاش ها برای میانجیگری بین ایران و عربستان

بیروت- ایرنا- « لبنان 24» یک پایگاه خبری لبنانی ادعا کرد که مصر و عراق در تکاپوی هماهنگی با یکدیگر برای میانجیگری بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران هستند.

"لبنان 24" امروز سه شنبه نوشت: دو هیئت عراقی و مصری به منظور هماهنگی گام ها و تماس های خود برای میانجیگری بین عربستان سعودی و ایران به طور مستقیم با یکدیگر در تماس هستند.

این منبع خبری که به نجیب میقاتی نخست وزیر پیشین لبنان نزدیک است به نقل از منابع آگاه خود افزود: تکاپوی عربی برای آغاز گفتگو بین ایران و عربستان بسیار جدی است و احتمالا گام های سریعی در این خصوص برداشته شود.

بنابر اعلام این منبع، اقدام عربستان در آزادی نفتکش ایرانی ، نشانه وجود گام هایی در راستای حسن نیت پیش از گفت وگو بین طرفین است.

هفته گذشته سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی میزبان « تمام سلام»، «نجیب میقاتی» و « فواد سنیوره» سه تن از نخست وزیران اسبق لبنان بود.

سعودی ها همچنین خدمه مصدوم کشتی ساویز ایران را پس از مداوا در بیمارستان‌های خود به عمان فرستادند تا به ایران بازگردد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر آزادی نفتکش ایرانی و مداوای ملوانان مصدوم را ناشی از پیگیری این دو موضوع از کانال های دیپلماتیک عنوان کرد و گفت که از کشورهای سوئیس و عمان و همچنین جهات ذیربط در عربستان برای ارائه خدمات و تسهیلات لازم در خصوص این  موضوع تشکر و قدردانی می کنیم.

این اقدام موسوی در رسانه های سعودی از جمله الشرق الاوسط بازتاب یافت.

از سوی دیگر فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق اخیرا سفری به قاهره داشته است و برخی منابع می‌گویند که این سفر در راستای آب کردن یخ روابط میان ایران و برخی کشورهای عربی بوده است.

« عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق هم دیروز در تهران با مقامات ارشد ایران ملاقات کرد.

پیشتر هم دست دادن و گفت وگوی بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه برگزاری یکصد و هفتاد و ششمین نشست اوپک در وین پایتخت اتریش، مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =