گسترش زبان فارسی، ترویج صلح و دوستی است

تهران- ایرنا- رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه زبان فارسی تنها مختص به ایران نیست، گفت: زبان فارسی و مفاهیم آن صلح و دوستی را بین انسان ها ترویج می کند و به ایران فرهنگی تعلق دارد.

رئیس مرکز آموزش فارسی دانشگاه علامه طباطبایی در مراسم اختتامیه دومین مدرسه تابستانی آموزش زبان فارسی که با حضور فارسی آموزان و مسئولان دانشگاه در کتابخانه مرکزی برگزار شد،  گفت: این مرکز تنها مرکزی در ایران بود که امسال مدرسه تابستانی داشت و این افتخاری برای دانشگاه علامه طباطبایی است که نشان می دهد این دانشگاه در این حوزه فعال است.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علامه طباطبایی،رضامراد صحرایی با اشاره به استفاده از ظرفیت های بالای استادان دانشگاه علامه طباطبایی برای آموزش فارسی آموزان افزود: برای دوره های آموزشی این مدرسه، از استادان گروه آموزشی زبان فارسی به غیر از فارسی زبانان بهره مند بودیم و این یکی از دلایل موفق بودن این دوره است.


ترویج زبان فارسی، ترویج صلح و دوستی است

 صحرایی در ادامه سخنانش بر اهمیت یادگیری زبان فارسی تاکید کرد و گفت: رشته من زبان شناسی کاربردی است و در این حوزه یکی از موضوعات مهم، آموزش زبان به خارجیان است.کسی که بیش از یک زبان می داند، بیش از یک دنیا دارد. او حتی در مغز خود بیش از یک دستگاه اطلاعاتی دارد و با جهان، فرهنگ و دیدگاه های دیگری آشنا شده است. انسان هایی که به دو زبان اشراف دارند، افرادی متفکر، اهل دوستی و صلح هستند و ترویج زبان دوم، ترویج صلح و دوستی است.

رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی به حضور فارسی آموزان از ۶ کشور دنیا در این مدرسه تابستانی اشاره کرد و بیان داشت: با حضور در این دوره و یادگیری زبان فارسی زبان مشترک ، فارسی است و این نکته مهمی در ارتباط میان شما از این پس خواهد بود.وقتی زبان دیگری را یاد می گیریم فرهنگ آن زبان را هم می آموزیم که ارزش یادگیری را دوچندان می کند.

 صحرایی سپس با اشاره به گذشته پربار و درخشان زبان فارسی به عنوان یکی از چهار زبان کلاسیک دنیا مورد تایید یونسکو گفت: این خود نشانگر آن است که زبان فارسی زنده است. اشتراکات زبان فارسی با دیگر زبان های دنیا ازجمله ترکی، روسی و چینی فراوان است.  در بین ۱۵۰زبان محوری دنیا بین ۲۰۰ تا 10 هزار واژه مشترک با زبان فارسی وجود دارد که خود نکته قابل توجهی است. وقتی زبان همدیگر را بیاموزیم، پیام یکدیگر را فهم خواهیم کرد.

وی با اشاره به موضع گیری های آمریکا و چند کشور علیه ایران گفت: رئیس جمهوری سال گذشته در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت: ایران با داشتن سعدی و حافظ نیازی به بمب اتم ندارد؛ چرا که سعدی همه جا رفته است، بمب برای تأثیرگذاری است و ما این تأثیر گذاری را از طریق ادبیات و زبان خود داشته ایم. وقتی ما زبان شما و شما زبان ما را بیاموزیم بین ما فاصله ای وجود ندارد و همه  از این پس عضو خانواده دانشگاه علامه طباطبایی هستید.

صحرایی در پایان سخنانش از همکاری استادان این دوره، مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه و همکاران خود در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه در هرجه بهتر برگزار شدن این مدرسه تقدیر کرد.

حضور دانشجویان شش کشور در مدرسه تابستانی زبان فارسی

مدرسه تابستانی آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی، در راستای توسعه ارتباطات بین المللی و بینافرهنگی و گسترش زبان فارسی در جهان به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم فرهنگ وتمدن غنی ایران اسلامی، با حضور دانشجویانی از کشورهای ترکیه، چین، روسیه، قزاقستان، سوریه و عراق برگزار شد. در این دوره آموزشی، فارسی‌آموزان به مدت ۸۰ ساعت در کلاس‌های آموزشی زبان فارسی شرکت کردند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =