۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۲
کد خبرنگار: 1488
کد خبر: 83408207
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت مکانیزه برنج از شالیزارهای لاهیجان آغاز شد

لاهیجان-ایرنا- برداشت مکانیزه برنج از شالیزارهای شهرستان لاهیجان با حضور مسوولان این شهرستان آغاز شد.

به گزارش ایرنا،شهرستان لاهیجان حدود 23هزار و 816هکتار شالیکاری دارد که بیشتر شالیزارهای آن طی دو هفته آینده آماده برداشت خواهندشد . شالیکاران و مدیر جهاد کشاورزی  شهرستان  وضعیت محصول برنج را امسال در این شهرستان  نسبت به سال های گذشته خوب و مناسب ارزیابی می کنند.

متوسط عملکرد شلتوک در این شهرستان حدود چهارتن در هکتار برآورد شده است و حدود 22هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان لاهیجان از طریق شبکه های آبیاری سدسفیدرود و به صورت تلفیقی( آب بندان ها ) استفاده می کنند.

در شهرستان لاهیجان  هر ساله بیش از یکصدهزارتن شلتوک و حدود 70هزارتن برنج سفید استحصال می شود و این شهرستان 10درصد برنج استان گیلان را تولید می کند.

شالیزارهای لاهیجان  بیشترین شبکه آبیاری را از سد سفیدرود در سطح شهرستان های گیلان دارند و  حدود 28 هزار خانوار بهره بردار در شهرستان لاهیجان در بخش شالیکاری اشتغال دارند.

آماده سازی اراضی شالیزاری در استان گیلان و لاهیجان همه ساله از اواخر آذرماه با شخم اولیه آغاز و در سه مرحله انجام می شود که پس از آن خزانه گیری برنج در نیمه فروردین ماه ، نشاکاری نیز  از اوایل اردیبهشت ماه  در این شهرستان آغاز می شود که پس از سه ماه در مردادماه محصول برنج آماده برداشت می شود.

 رقم برنج هاشمی بیش از 80درصد محصول زیرکشت برنج شهرستان لاهیجان را به خود اختصاص داده است و پس از آن علی کاظمی و رقم جدید  مانند گیلانه رقم های بعدی را تشکیل می دهند.

6029 /6030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =