۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۰
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83408200
۱ نفر
۶۰ درصد چاههای خراسان رضوی در بخش کشاورزی فعالند

مشهد- ایرنا- هم اکنون حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه مجاز در استان خراسان رضوی فعال است که ۶۰ درصد از آنها چاههای کشاورزی و بقیه غیر کشاورزی هستند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی روز چهارشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۱۰ هزار و ۱۱۰ حلقه از چاههای مجاز در خراسان رضوی در بخش کشاورزی فعال است  و افزون بر شش هزار حلقه از آنها غیر کشاورزی هستند.
محمد علی نعمت نژاد افزود: در این میان چاههای غیر مجاز زیادی در برخی از مناطق خراسان رضوی دایر است که تعداد آنها بیش از هفت هزار حلقه برآورد می شود و هر ساله عملیات انسداد چاههای غیر مجاز در استان در حال اجراست.
وی ادامه داد: طرح رصد کردن بهره وری آبهای زیرزمینی و نصب کنتور هوشمند بر روی چاهها با هدف تعادل بخشی آبهای زیرزمینی طی سالهای اخیر در خراسان رضوی به اجرا در آمده است و هم اکنون بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه در استان مجهز به کنتور هوشمند هستند. 
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: بر روی ۴۹۶ حلقه چاه آب شرب، ۵۱۷ حلقه چاه آبفای شهری و ۳۷ حلقه چاه آب در بخش روستایی نیز کنتور هوشمند نصب شده است.  
نعمت نژاد پایش کنتورها و صحت سنجی کنتورهای آب چاهها را از دیگر اقدامات در حال انجام شرکت آب منطقه ای عنوان کرد و افزود: در سال گذشته صحت سنجی کنتورهای چهار هزار و ۳۰۰ حلقه چاه انجام شده است و پایش بقیه کنتورهای هوشمند نیز  در دستور کار قرار دارد.
حدود ۹۰ درصد از آب تولیدی در استان خراسان رضوی در بخش کشاورزی مصرف می شود.
 سهم منابع آب زیرزمینی در تامین آب خراسان رضوی به طور متوسط ۸۰ درصد است و از سوی دیگر این استان سالانه با کسری یک میلیارد  و ۲۰۰ میلیون متر مکعبی آب مواجه است که از این بابت خراسان رضوی بحرانی ترین منابع آبهای زیرزمینی کشور را داراست.

۳۰۲۷/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =