اقدام تحریک آمیز مرزی، در آستانه دیدار سران تاجیکستان و قرقیزستان

تهران - ایرنا - چند روز پیش از دیدار برنامه ریزی شده روسای جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان در یک گذرگاه مرزی مستعد مناقشه، درگیری بین ساکنان منطقه در دو سوی مرز دستکم یک کشته به جا گذاشت. این حادثه را برخی تحلیلگران در آستانه دیدار سران دو کشور تحریک آمیز ارزیابی کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری "اوراسیانت"، منابع خبری در دو کشور روایتهای متفاوتی از این حادثه بعدازظهر روز دوشنبه ارائه داده اند. یک وبسایت خبری در قرقیزستان به نقل از مقامات مرزی گزارش داده که مناقشه زمانی شروع شده که اتباع تاجیکستان قصد نصب پرچم تاجیکستان در بخشی علامت گذاری نشده از مرز را داشته اند. مقامات گفته اند که چندین نفر از جمله یک سرباز و یک مامور پلیس در این درگیری مجروح شدند.

از سوی دیگر، پایگاه خبری آسیاپلاس مستقر در تاجیکستان به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که افرادی در خاک قرقیزستان درصدد نصب تابلوهایی در کنار جاده بودند که نام یک روستای مجاور را بر قسمتی از قلمرو تاجیکستان می گذاشت و این مساله موجب درگیری شد.

آسیا پلاس گزارش داد که یکی از ساکنان تاجیک در منطقه واروخ " (Vorukh) بر اثر جراحات وارد شده در این درگیریها جان خود را از دست داده است. سه تن دیگر از جمله یک مامور پلیس نیز مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، مقامات مرزی تاجیکستان گفته اند که این حادثه یک اقدام تحریک آمیز در بحبوحه مذاکرات دو کشور و در آستانه دیدار سران دو کشور در هر "اسفرا" تاجکیستان (Isfara) است.

بیانیه نیروی مرزی تاجیکستان حاکی است : این رویداد در بحبوحه دیدار سطح بالای روسای جمهوری دو کشور نشان می دهد که برخی افراد در طرف قرقیزستان خواهان صلح در خط مرزی نیستند و اقدامات تحریک آمیز انجام می دهند. بر اساس این بیانیه، ساکنان روستای وراخ در حال انجام آماده سازی های لازم برای سفر رئیس جمهوری و دیدار او با همتای قرقیز بوده اند.

هر دو اقدام تحریک آمیز ادعایی دو طرف ظاهرا در تدارک دیدار پیش روی امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان و "سورونبای جینبکوف" رئیس جمهوری قرقیزستان انجام شده است. رحمان قرار است پس از دیداری از منطقه سغد در شمال تاجیکستان اواخر این هفته به این منطقه مرزی با قرقیزستان برود.

این در حالی است که خوشبینی هایی ایجاد شده مبنی بر اینکه دیدار دو رئیس جمهوری بتواند به پیشرفتی در زمینه حل و فصل مناقشه مرزی قدیمی بین دو کشور منجر شود.  پیشتر در ماه جاری، جینبکوف گفته بود که پیشرفت زیادی در مذاکرات بین دو دولت به دست آمده است. وی گفت: مذاکرات سازنده ای در خصوص تعیین مرز تاجیکستان – قرقیزستان در کشور تاجیکستان در حال انجام است. در جریان دیدار رسمی من از تاجیکستان در روزهای اول و دوم فوریه (۱۲ و ۱۳ بهمن سال گذشته)، با رئیس جمهوری تاجیکستان به دیدگاه مشترک و اهداف مشترکی رسیدیم.

بر اساس این گزارش، هر چند این مناقشه از لحاظ رسمی ناشی از اختلاف بر سر تعیین خط مرزی است اما مناقشه در سطح محلی بیشتر ماهیت مادی دارد. جوامعی که در این منطقه در زمان اتحاد شوروی  زندگی می کردند اکنون در کشورهای مختلف بر سر دسترسی به آب، جاده و زمینهای کشاورزی اختلاف دارند.

اختلاف بر سر چگونی تقسیم این منابع هر از گاهی منجر به برخوردهای خشونت آمیز می شود که این برخوردها نیز گفت و گوهای سیاسی در سطح ملی برای یافتن راه حل پایدار را با مشکل بیشتری رو به رو می سازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =