استانداراصفهان: بزرگداشت مفاخر با هدف الگوسازی برای جوانان برگزار شود

اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: لازم است برنامه های فرهنگی مانند بزرگداشت مفاخر و چهره های برتر استان با هدف الگوسازی برای جوانان، نوجوانان و نسل آینده اجرا شود.

عباس رضایی روز سه شنبه در جلسه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی  استان اصفهان که در محل استانداری برگزار شد، افزود: استان اصفهان دارای افتخارات بزرگی در عرصه های فرهنگی، ادبی و هنری است و هرچه بیشتر درباره آنها اطلاع رسانی شود، برای نسل آینده کار کرده ایم.

وی با بیان اینکه امروزه بیشتر جوانان ما الگوهای خود را از فضای مجازی دریافت می کنند، اظهار داشت: ما باید از شخصیت های بارز فقهی،اخلاقی، ادبی، هنری، فرهنگی و حتی اقتصادی و علمی الگوسازی کرده و آنها در فضایی که بتوان جوانان و نوجوانان را مخاطب قرار داد، اطلاع رسانی کنیم.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در برنامه هایی مانند بزرگداشت مفاخر باید هدفگذاری و مخاطب را شناسایی کرد، گفت: این برنامه ها باید در سراسر استان اجرا شود زیرا ما دارای چهره های بزرگ و برتر در بسیاری از شهرها و روستاها هستیم که در دل مردم، جای دارند.

وی برگزاری برنامه هایی مانند بزرگداشت مقام آیت الله ناصری و استاد همایی را ارزشمند خواند و بر لزوم هماهنگی با رییس حوزه علمیه و امام جمعه و نماینده ولی فقیه در اصفهان برای برگزاری هرچه بهتر و شایسته تر برنامه هایی همچون بزرگداشت مقام آیت الله ناصری  تاکید کرد.

یک استاد و پژوهشگر تاریخ و ادبیات اصفهان نیز در این جلسه گفت: این استان از ۱۱ قرن پیش دارای تذکره رجال و مفاخر بوده است و فقط مردان نبودند که در این عرصه ها ظاهر شدند بلکه بانوان شهیری نیز در مکتب های مختلف ادبی و فلسفی اصفهان تاثیرگذار بودند.

محمد حسین ریاحی با بیان اینکه این استان بزرگترین مورخان کشور را در خود دارد، افزود: مَدرس ابن سینا از صدها سال گذشته در شهر اصفهان بوده است و می تواند نمادی برای مفاخر این خطه باشد اما در زمان حاضر درب آن بسته است در حالیکه می بینیم چه شور و هیجانی در مقبره ابن سینا در شهر همدان وجود دارد.

مدرس ابن سینا قدیمی ترین مدرسه طب در دنیاست که بقایای آن پس از یکهزار سال تا به امروز در خطه تاریخی اصفهان باقی مانده است و ابن سینا، دانشمند نامدار ایرانی در این مکان به آموزش دانشجویان و نوشتن آثارش می پرداخت. 
این پژوهشگر با تاکید بر اینکه امروز بسیاری از مظاهر فرهنگی ما فراموش شده است، تصریح کرد: لازم است بررسی و نقد جدی درباره رجال و شخصیت های تاثیرگذار استان اصفهان توسط ارگان های فرهنگی و رسانه ها صورت گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت های اصفهان برای توسعه گردشگری ادبی، اظهار داشت: ادیبان ایران، مرهون بسیاری از محله های اصفهان هستند و لازم است جدیت بیشتری برای شناخت این موضوع باشد و دانشنامه جامعی درباره مفاخر استان، تدوین شود.

انجمن آثار و مفاخر، قدیمی ترین انجمن فرهنگی ایران است که از سال ۱۳۰۱ هجری شمسی تاسیس شد. 
برگزاری بیش از ۱۸۳ مراسم بزرگداشت مفاخر ادبی و فرهنگی، تالیف، ترجمه و چاپ بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب، احداث و بازسازی بسیاری از آرامگاه ها و مقبره های بزرگان جامعه از فعالیت های انجمن به شمار می رود. 

این انجمن در استان اصفهان از ۲۶ سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد.

 ۶۰۲۲ / ۳۰۱۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =