۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۱
کد خبرنگار: 1361
کد خبر: 83408009
۰ نفر

برچسب‌ها

اصفهان شهری تحول پذیر و پویاست

اصفهان- ایرنا- چهره ماندگار معماری ایران با بیان اینکه اصفهان شهری پویا و فعال است، گفت: حکومت صفوی به شاخص های اصفهان در آن زمان پرداخته و آن ها را بازیافته تا تحولاتی را به وجود آورد.

پروفسور محمد منصور فلامکی روز سه شنبه در نشست شهر به مثابه سرزمین جهانی اصفهان از سلسله نشست‌های راهبردی شهرسازی و معماری افزود: اصفهان با زاینده رود و بی زاینده روز سرزمینی جاری است و باید به همه ابعاد این شهر از جمله شهرسازی و معماری آن توجه کرد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم با عنایات به منابع علمی شهر را تعریف کنیم باید گفت شهر به این معناست که سخن از موجودیتی دارد که بهترین واژه برای آن ساختار است.

این استاد معماری ایران با بیان این که ساختار همانند گفتار و نوشتار سخن از زمان دارد، تصریح کرد: شهر دارای یک ساختار است که به دلیل دربرگیری تمام شرایط مربوط به سکونت، تولید و به ویژه تولید اقتصادی، سرمایه اقتصادی و زندگی در سکونت و فرهنگ با زیربنای مذهبی آمیخته و تأثیرگذاری و تاثیرپذیری دارد.

وی اضافه کرد: سه عامل اصلی برای تعریف شهر وجود دارد که باید بانگاه پویا به آن بنگریم.

فلامکی گفت: عامل چهارم شهر فرهنگی است که فضای مدیریت شهر را براساس شاخص‌های مدنی برای ما بازگو می‌کند، این چهار عامل اصلی از نهادهاایی است که شهر را برای ما تعریف می‌کند.

چهره ماندگار معماری ایران ادامه داد: برای شهر متحولی مانند اصفهان باید ساختار را به عنوان موجودیتی که دگرپذیر است در نظر گرفت.

وی بیان کرد: تحول پویا نیز در ظاهر خود تضادی را نمایان می‌کند و تحول به دست آدمیان برای ماندگاری به وجود می‌آورد.

فلامکی با بیان اینکه تحول پویا شاخصی است که تحول را می‌پذیرد، خاطرنشان کرد: در استمرار، تحول دگرگونی علاقه به تحرک در شهر دارد به همین دلیل از زمان ساسانیان شاهد تحول پویا در اصفهان هستیم.

وی با بیان اینکه اصفهان الگویی ماندگار و کارآمد را به ما نشان می‌دهد، گفت: این شهر بیانگر توانمندی‌های اقتصادی و مالی و نمایان سازی فعالیت‌های بیشتر مذهبی است که به دلیل بازسازی بازارها و دگرگونی وضعیت کالبدی جو تازه ای برای ما به وجود می‌آورد.

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان افزود: از سال گذشته چالش شهرسازی از جمله مسائلی بوده که در معاونت به صورت جدی دنبال شده است.

سید احمد حسینی نیا با بیان اینکه برای اصفهان با چنین پتانسیل و سبقه تاریخی باید جایزه‌ای در شأن آن و در راستای شهرسازی و معماری دریافت کند، گفت: برای نامگذاری این محتوا جلسات متعددی برگزار شده تا نام آن در راستای محتوا و شخصیت اصفهان باشد.

وی با تاکید بر همکاری با دانشگاه‌های، اظهار داشت: باید نقد دانشگاه‌ها را نسبت به طرح‌های شهری داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، در شهر اصفهان افزون بر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند، همچنین این خطه دارای ۱۵ منطقه شهری، هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی مسکونی، ۷۰۰ هزار خانه، حدود ۳۶۰ هکتار اراضی آموزشی، ۵۰ هکتار پارکینگ، یکهزا رو ۱۰۰ هکتار فضای عمومی و ۳۰۰ هکتار باغ داخل محدوده شهری است.

٩٩١٣ /۶۰۲۶/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =