۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 2536
کد خبر: 83408004
۱ نفر
مشکل آمریکا نه پهپاد و نفتکش بلکه ورود ایران به عصر جدید است

تهران- ایرنا- یک تحلیلگر سیاسی با اشاره به مختصات فضای کنونی منطقه و بین الملل به تشریح انگیزه های تقابل آمریکا با جمهوری اسلامی ایران از منظر هژمونیک پرداخت.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، تقابل آمریکا به رهبری «دونالد ترامپ» با جمهوری اسلامی ایران در فازهای گوناگون پیش می رود و به موازات جنگ اقتصادی، تعارض سیاسی و دیپلماتیک و افزایش تهدیدات نظامی یک هماوردی تمام عیار را به نمایش درآورده است.

تحلیلگران از زوایای گوناگونی به بررسی سیر این هماوردی و دلایل و انگیزه های آن در کاخ سفید و نیز پایتخت های غربی به ویژه لندن پرداخته اند. «رحمت مهدوی» عضو انجمن علوم سیاسی ایران در این باره با پژوهشگر ایرنا گفت وگو کرده است که شرح آن را در ادامه می خوانیم؛

تمام نگرانی غرب و همپیمانانش در این است که چرا ایران باید با پرچمداری نظام سیاسی جمهوری اسلامی وارد عصر جدید شود؟ عصر جدید دارای چه شاخصه هایی است؟ عصر جدید دوره ای است که در آن بریتانیای کبیر برخلاف دهه های گذشته که به راحتی در راس کشور مهره جابجا می کرد، نه تنها جای پا و نفوذی در ایران ندارد بلکه به فاصله کمتر از یک ماه پاسخی دندان شکن به اقدامش در توقیف نفتکش حامل نفت ما دریافت می دارد.

جمهوری اسلامی وارد عصر جدیدی شده و این از دو منظر برای غرب قابل پذیرش نیست، چرا باعث می شود هژمونی غرب در منطقه فرو پاشد و در عین حال در تقویت اقتصادی غرب شریک نمی شود.رحمت مهدوی

ایران با جمهوری اسلامی از دوره ایفای نقش ژاندارم منطقه عبور کرده و اینک در جایگاه قدرتی هنجارساز ظاهر شده است؛ کشوری که برخلاف قبل، این بار لوازم و امکانات قدرت سازی را خود تامین می کند. به عبارتی باید گفت ایران در منطقه خلیج فارس پیشتاز است، در عراق بازیگری تعیین کننده با نقشی سازنده است و در سوریه، لبنان و یمن هم بسیاری از نگاه ها به سوی تهران است. ایران در حال تبدیل شدن به قدرت اول منطقه است اما این بار با تکیه بر دانش بومی موشکهایش را می سازد، با پهبادهای بومی خودنمایی می کند، در دانش نوبنیان در حوزه های مختلف در سطح قابل قبول عمل می کند، بدون آنکه ثروت ملی خود را صرف خرید تسلیحات غربی نماید.

جمهوری اسلامی وارد عصر جدیدی شده و این از دو منظر برای غرب قابل پذیرش نیست، چرا باعث می شود هژمونی غرب در منطقه فرو پاشد و در عین حال در تقویت اقتصادی غرب شریک نمی شود. دقیقا موضوع ساختن چند پهپاد، موشک یا منهدم کردن پرنده آمریکایی و یا توقیف نفتکش انگلیسی نیست. آیا اگر آمریکا به واقع پهپاد ایرانی را ساقط می کرد، جمهوری اسلامی می توانست به سمت آمریکا لشکرکشی کند؟ مسلما پاسخ منفی است و دقیقا برعکس این اتفاق می افتد یعنی جمهوری اسلامی پهپاد آمریکایی را ساقط می کند و این کشور با وجود ده ها پایگاه نظامی در منطقه و کشورهای متحد جرات کوچکترین پاسخ را ندارد و این یعنی سقوط هژمونی آمریکا در منطقه.

دولت لندن نفتکش ایرانی را به شکل غیرقانونی متوقف می کند اما جمهوری اسلامی بیانیه می دهد و آن عمل را محکوم می کند. جمهوری اسلامی نیز نفتکش انگلیس را متوقف می کند و این دولت فقط می تواند با بیانیه ایران را محکوم نماید. این امر یعنی شکل گیری توازن قدرت؛ امری که برای غرب و در راس آن آمریکا و انگلیس پذیرفتنی نیست چرا که باعث درهم شکستن ابهت آنها در نظام بین الملل علی الخصوص نزد متحدان استراتژیکشان می شود. همین نیز باعث شده امارات به دنبال خروج از یمن باشد چرا که می بینند هژمونی امریکا در منطقه درهم شکسته و پایان یافتن بحران یمن صرفا با اتکا بر آمریکا و غرب شکل نخواهد گرفت و باید در این بازی همانند میدان سوریه و عراق نقش ایران جدی دیده شود.

 بحث دوم این است که جمهوری اسلامی به پشتوانه دانش فنی خود وارد عصر جدید می شود و این خوشایند غرب نیست. یعنی اگر جمهوری اسلامی هژمونی غرب را خدشه دار می کند، اگر توازن قدرت را به هم می زند از طریق خرید چند سلاح و موشک و.. نیست که با تحریمش روند رو به رشد متوقف شود بلکه برهم خوردن توازن قدرت در منطقه از طریق توانایی های داخلی خود جمهوری اسلامی به دست می آید و این اساسا برای غرب که سالانه میلیاردها دلار تسلیحات خود را روانه خاورمیانه و در گذشته نه چندان دور خود ایران می کرد قابل پذیرش نیست.

بنابراین باید گفت مشکل غرب و در راس آن آمریکا با جمهوری اسلامی ایران در این است که آنها شاهد این هستند که ایران شروع به خروج از پایین هرم قدرت نظام بین الملل کرده است و در مهمترین و استراتژیک ترین منطقه دنیا قدرت آنها را به چالش کشانده بدون آنکه قادر باشد جوابی در شان و جایگاه یک هژمون بدهد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =