افزایش ۱٫۵ برابری مراجعه حجاج به درمانگاه‌های هلال‌احمر

تهران- ایرنا- رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر از افزایش ۱٫۵ برابری میزان مراجعات به درمانگاه‌های هلال‌احمر با توجه به افزایش پذیرش عمومی نسبت به خدمات در حج ۹۸، نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، محمدتقی حلی‌ساز روز سه شنبه با اشاره به اینکه عملیات درمانی حج ۹۸، به‌ خوبی در حال انجام است، گفت: تمامی مراکز درمانی هلال احمر در مکه و مدینه دائر است و کادر درمانی تخصصی هلال احمر در تمامی مراکز در حال ارائه خدمت به زائران هستند.

وی با اشاره به اینکه میزان پذیرش زائران به خدمات و مراجعه آنها به مراکز درمانی هلال احمر موجب افزایش مراجعات به درمانگاه‌ها در حج ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است، افزود: خوشبختانه هیچ مشکلی در تامین دارو یا کمبود دارو در مراکز درمانی مکه و مدینه وجود ندارد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به ویزیت عمومی پنج هزار و ۵۰۰ و ویزیت تخصصی هزار و ۷۰۰ زائر در درمانگاه‌های مدینه، اظهار کرد: با توجه به اینکه تردد برخی از کاروان‌های مدینه بعد، با تشدید گرمای هوا مصادف است، تسهیلاتی مانند راه‌اندازی استراحتگاه بین‌راهی مابین مسیر جده به جحفه و در حدود ۳۰ کیلومتر دورتر از فرودگاه در نظر گرفته شده است و از این رو کادر درمانی هلال‌احمر برای ارائه خدمات به این دسته از زائران در این استراحتگاه نیز حضور خواهند داشت.

امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام خواهند شد. به جز ۲ بیمارستان مکه و مدینه، ۴ مجتمع درمانگاهی در مدینه و ۵ مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.

۱۵ پزشک با تجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند. در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است و در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است. میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است و حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، مأموریت اصلی خود را تأمین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می‌کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =