۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83407945
۰ نفر
افغانستان خواهان توضیح واشنگتن درباره ادعاهای ترامپ شد

تهران – ایرنا – در پی اظهارات عجیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با نخست وزیر پاکستان مبنی بر امکان پایان دادن به جنگ افغانستان در مدت یک هفته با کشتن 10 میلیون نفر، ریاست جمهوری افغانستان خواهان توضیح واشنگتن شد.

ریاست جمهوری افغانستان امروز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: دولت جمهوری اسلامی افغانستان با درنظرداشت روابط همه جانبه دو دولت همکار از مجرای دیپلماتیک خواهان توضیحات واشنگتن درمورد اظهارات رئیس جمهور ترامپ با صدراعظم پاکستان شده است. دولت جمهوری اسلامی افغانستان تحولات مرتبط به این مساله را با مردم آزاده افغانستان درمیان خواهد گذاشت.

در بیانیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است: شراکت و همکاری ما با جهان و بخصوص امریکا بر مبنای منافع و احترام متقابل است. ما از همکاری آمریکا برای صلح حمایت می‌کنیم، اما سرنوشت کشور ما در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها تعیین نمی شود.

ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر اینکه "افغانستان ما با صلابت و ابهت در صحنه سیاست دنیا باقی خواهد ماند" افزود :  افغانستان یکی از کهن ترین ملت–دولت‌های دنیا است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور نموده است. ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.

 دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه شنبه در دیدار با عمران خان  گفت:  آمریکا می تواند در عرض یک هفته پیروز جنگ افغانستان باشد اما از آنجایی که این پیروزی هزینه جانی بسیاری دارد در نتیجه ما ترجیح می دهیم که برای خروج از افغانستان با شرکای منطقه ای همکاری کرده تا تقابل نظامی دو دهه ای را به پایان برسانیم. ترامپ مدعی شد: اگر ما بخواهیم برنده جنگ افغانستان باشیم می توانیم در کمتر یک هفته این کار را انجام دهیم اما من نمی خواهم که ۱۰ میلیون نفر کشته شوند . 

این اظهارات ترامپ در حالی است که نیروهای نظامی آمریکا و متحدان غربی آن پس از 18 سال حضور در افغانستان در باتلاق گرفتار شده و دولت آمریکا در حال زمینه سازی برای خروج آبرومندانه از این کشور است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =