مخالفت احزاب آلمانی با  افزایش سهم برلین در ناتو

تهران- ایرنا- احزاب سبزها، چپ ها و حتی دوستان «آنگرت کرامپ کارن باوئر»نامزد وزارت دفاع در فراکسیون دموکرات مسیحی آلمان، مخالفت خود را با درخواست وی برای افزایش بودجه دفاعی این کشور اعلام کردند.

خبرگزاری د. پ. آ. آلمان اعلام کرد اظهارات اخیر نامزد وزارت دفاع این کشور برای افزایش بودجه دفاعی به میزان ۲ درصد، واکنش های زیادی را در بین احزاب و مقامات آلمانی برانگیخته است.
تنها چند روز پیش از جلسه رای گیری پارلمان آلمان (بوندستاگ) در مورد تصدی گیری پست وزارت دفاع از سوی «آنگرت کرامپ کارن باوئر»، اظهارات وی در مورد برنامه هایش برای این وزارتخانه انتقاد احزاب آلمانی را در پی داشته است.
کارن باوئر که قرار است چهارشنبه آینده برای دفاع از برنامه های خود در بوندستاگ حاضر شود به تازگی در گفت وگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه بر لزوم افزایش بودجه دفاعی کشور به میزان ۲ درصد تاکید کرده است.
وی گفت آلمان طبق برنامه تعیین شده از سوی ناتو باید تا سال ۲۰۲۴میلادی میزان بودجه دفاعی خود را به ۲ درصد برساند که این به معنای تحمیل هزینه چندین میلیارد دلاری به بودجه جاری دولت است.
رئیس حزب حاکم دموکرات مسیحی آلمان همچنین از قصد خود برای پیگیری این موضوع در جلسات کابینه و وزارت تحت امر خود در صورت گرفتن تایید از پارلمان خبر داده است.
این در حالی است که احزاب سبزها، چپ ها و حتی شماری از هم حزبی های وی در پارلمان، این رویکرد را به باد انتقاد گرفته اند.
همچنین حزب سوسیال دموکرات که در دولت ائتلافی حضور دارد، با مخالفت شدید با این مسئله اعلام کرده است که موضوع افزایش بودجه، موضوعی تمام شده است و وزیر دفاع جدید نباید بار دیگر آن را پیش بکشد.
در همین رابطه «لارس کلینگ بایل» دبیرکل این حزب در مصاحبه ای تاکید کرده است که آلمان هرگز برای برآورده کردن خواسته های «دونالد ترامپ» این کار را نمی کند.

مخالفت آلمان با افزایش بودجه نظامی به خواست آمریکا، روابط برلین-واشنگتن را طی ماه های اخیر با چالش روبرو کرده است.

در این میان ترامپ و مقامات دولتش بارها از آلمان و دیگر شرکای اروپایی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دلیل همکاری نکردن در تامین بودجه این پیمان نظامی انتقاد کرده اند.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان «آنه گرت کرامپ کارن باوئر» رئیس حزب دموکرات مسیحی را به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور معرفی کرده است.
پس از کناره گیری «اورسولا فون در لاین» از وزارت دفاع و انتخاب وی به ریاست کمیسیون اروپا در رای گیری هفته گذشته پارلمان اروپا، کارن باور ۵۶ ساله به عنوان نامزد اصلی جانشینی وی مطرح شده است.
این در حالی است که معرفی این سیاستمدار برای تصدی وزارت دفاع، رسانه های آلمان را غافلگیر کرده است، زیرا پیش از این اعلام شده بود «ینس اشپان» وزیر بهداشت گزینه اصلی برای جانشینی فون در لاین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =