۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۴
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83407823
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشنامه "اوستاد نوروز پینه دوز" پس از ۱۰۰ سال در قزوین بازنویسی شد

قزوین - ایرنا - نمایشنامه "اوستاد نوروز پینه دوز " اثر میرزا احمدخان کمال الوزرا محمودی که ۱۰۰ سال پیش نوشته شده بود توسط حامد مکملی، هنرمند و نمایشنامه نویس قزوینی بازنویسی و رونمایی شد.

اثر بازنویسی شده که از سوی انتشارات ادبیات نمایشی و با مقدمه رحمت امینی عضور هیات علمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به چاپ رسیده است، طی مراسمی با حضور بهزاد فراهانی و داود فتحعلی بیگی از پیشروان هنرهای نمایش آیینی و سنتی ایران رونمایی شد.

رونمایی از این نمایشنامه شامل اثر اولیه بدون هیچ دخل و تصرف و نیز نمایشنامه بازنویسی شده توسط حامد مکملی با رویکرد امروزی و با توجه به شرایط و نیازهای امروز جامعه به رشته تحریر درآمده است. ‌

حامد مکملی که این اثر را بازنویسی کرده است، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نمایشنامه اوستاد نوروز پینه دوز علاوه بر روایت داستانی روان و ساده، به موضوعات مهم و کلیدی جاری در جامعه نیز می پردازد.

وی ادامه داد: انتخاب نام شخصیت و موقعیت های نمایشی، هوشمندانه و نمادگرایانه بوده و نمایشنامه نویس تلاش داشته که در قالب یک درام ساده و عامیانه، نکات مهم اجتماعی و فرهنگی را مورد بررسی قرار دهد.

به گفته وی، نمایشنامه یاد شده روایت نوروز پینه دوزی است که حرص و ولع خاصی برای ازدواج داشته و با وجود ازدواج های متعدد همچنان در پی تجدید فراش است.

مکملی یادآور شد: کمال الوزرا محمودی علاوه بر نمایشنامه نویسی، فردی روشنگر بوده که منصب های سیاسی و دولتی داشته و مدتی را نیز به اتهام جرم سیاسی در زندان به سر برده است.

وی اضافه کرد: نمایشنامه اوستاد نوروز پینه دوز جزو نخستین نمایشنامه های تاریخ ادبیات نمایشی ایران بوده که براساس ساختار مدرن نمایشنامه نویسی نوشته شده و آغازی برای استفاده از شخصیت های ایرانی، زبان کوچه بازاری در آثار نمایشی بوده است.

۸۰۵۴*۳۰۱۳