۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۱
کد خبرنگار: 1921
کد خبر: 83407820
۱ نفر

برچسب‌ها

واکاوی رسانه ای خبر شناسایی 17 جاسوس وابسته به سیا

تهران- ایرنا- اعلام خبر کشف و شناسایی جاسوسان وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا(سیا)، از سوی یک مقام امنیتی وزارت اطلاعات، مورد توجه و بررسی رسانه های داخلی قرار گرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛روز گذشته یک مقام امنیتی وزارت اطلاعات از کشف و شناسایی ۱۷ جاسوس وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) خبر داد و گفت: جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی و همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بودند.
این مقام امنیتی با بیان اینکه این مراکز حساس و حیاتی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری کشور است، اظهار داشت: تعداد کل جاسوس‌های شناسایی شده ۱۷ نفر است که به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کرده و هیچکدام از این افراد با دیگری ارتباطی ندارند.

بررسی امروز سه شنبه اول مرداد رسانه های داخلی نشان می دهد که توضیحات مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در اکثر رسانه های داخلی اعم از روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا بازتاب داشته و رسانه ها مطالبی در رابطه با این موضوع با عناوینی همچون"شکست سیا"؛ "شکار سیا"؛ "کاخ سفید و سنگ سیا"؛ "ضربه سنگین امنیتی به آمریکا" و "سیا در تور ایران" منتشر کرده اند.

همچنین رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب به تبیین اهمیت حفظ امنیت در کشور توسط وزارت اطلاعات پرداخته و با اشاره به شرایط کنونی کشور اهمیت کارِ وزارت اطلاعات و سربازان گمنام را دوچندان عنوان کرده اند. همچنین این رسانه ها به انتقاد از "بی‌توجهی‌هایی که بعضاً نسبت به نظرات کارشناسی بخش ضدجاسوسی وزارت اطلاعات و دیگر زیرمجموعه‌های این وزارتخانه صورت می‌گیرد " پرداخته اند.

واکنش وزیر امورخارجه آمریکا به این موضوع؛ اهمیت اعتماد به نظرات کارشناسی وزارت اطلاعات و توئیت "حسام الدین آشنا" در ارتباط با دستگیری جاسوسان از محورهای مورد بررسی رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلبان در ارتباط با موضوع دستگیری جاسوسان وابسته به سیا است.

رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز با اشاره به دستگیری این جاسوسان معتقدند: به دام انداختن جاسوسان آمریکا حکایتگر آن است که آمریکا در مقابل اقتدار مثال‌زدنی ایران همه گزینه‌هایش را از دست داده و به درماندگی رسیده است.

همچنین این رسانه ها آورده اند: "جاسوس‌پروری" از مرسوم‌ترین شیوه‌های نفوذ نظام سلطه در ایران و کشف سطح و میزان توانایی کشورمان در عرصه‌های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است.

رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا به محورهایی همچون درماندگی آمریکا در برابر ایران؛ دروغگویی ترامپ درخصوص تکذیب دستگیری جاسوسان سیا ؛ وعده‌های دروغین سیا و شیوه جاسوس پروری برای نفوذ نظام سلطه اشاره کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب

واکنش وزیر امورخارجه آمریکا به شناسایی جاسوسان سیا

به گزارش تارنمای فرارو، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «فاکس» به خبر دستگیری ۱۷ جاسوس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» در ایران واکنش نشان داد.وی در پاسخ به سؤالی در این ارتباط، ضمن متهم کردن ایران به دروغگویی گفت که به طور خاص نمی‌تواند درباره این خبر اظهارنظر کند اما «ایران سابقه دروغگویی دارد».پامپئو تصریح کرد: «دروغ گفتن به جهان، بخشی از ماهیت آنها (ایران) است. من تمامی اظهارنظرات ایران درباره اقداماتی که انجام داده‌اند را اغراق آمیز می دانم».

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از شناسایی و دستگیری ۱۷ جاسوس تربیت یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در داخل کشور خبر داد و گفت: احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.

اهمیت اعتماد به نظرات کارشناسی وزارت اطلاعات

روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان "در اهمیتِ امنیت" که در ستون سرمقاله خود منتشر کرده، آورده است: وزارت اطلاعات روز گذشته از بازداشت ۱۷ جاسوس مرتبط با سازمان اطلاعاتی ایالات متحده خبر داده و این درحالی است که اقدامات صورت‌گرفته در راستای دستگیری این شبکه جاسوسی، مسبوق به سابقه است و به هیچ عنوان، این نخستین‌بار نیست که شاهد چنین دستاوردهای اطلاعاتی و امنیتی از سوی مجموعه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هستیم. به‌ویژه در دوره اخیر و از زمانی که آقای علوی، همکارانی توانمند و مجرب را در بخش‌های مختلف، به‌ویژه بخش ضدجاسوسی واجا انتخاب کرده، موفق به انجام ماموریت‌هایی پیچیده و دشوار شده است. این در حالیی است که اساساً بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات، بخشی توانمند و کاردان و دارای نیروهایی دلسوز و متخصص است و همیشه هم چنین بوده، چنانچه در گذشته‌های دور نیز شاهد این توان اطلاعاتی و عملیاتی این حوزه بوده‌ایم. در این میان اما نکته‌ای که بد نیست به آن اشاره‌ای داشته باشیم، بی‌توجهی‌هایی است که بعضاً نسبت به نظرات کارشناسی بخش ضدجاسوسی وزارت اطلاعات و دیگر زیرمجموعه‌های این وزارتخانه صورت می‌گیرد و هنگامی که نظرات کارشناسی که ازسوی این وزارتخانه عنوان می‌شود، در برخی موارد مرجع تصمیمات قرار نمی‌گیرد؛ رویکردی نادرست که در سال‌های اخیر نمونه‌های آن را در بحث بازداشتی‌های محیط‌زیستی و بعضی بازداشت‌های دیگر و همچنین موضوع نمایش فیلمی با محور دوتابعیتی‌ها در صحن علنی مجلس و ازجانب یکی از نمایندگان اصولگرا شاهد بودیم. … هرچند به هر حال امیدواریم در آینده شاهد این رویه‌ها نباشیم و همین اقدام مهم دیروز وزارت اطلاعات، به عنوان سندی جهت توجه دوچندان به نظرات کارشناسی این دستگاه اطلاعاتی- امنیتی مورد توجه همه عزیزان قرار بگیرد و همه بدون جانبداری و حب و بغض به آن توجه کنند. فارغ از این مباحث اما نکته‌ای که باید بر آن تاکید کنم، مظلومیت نیروهای اطلاعاتی کشور است؛ کسانی که حتی نمی‌توانند از جزییات کار خود با نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوستان و اعضای خانواده‌شان صحبت کنند.... در این میان، باید توجه داشته باشیم که امروز کشور درگیر جنگی همه‌جانبه است و دشمنان بر مسائل هسته‌ای، اقتصادی، امنیتی و دفاعی ما انگشت تاکید گذاشته‌اند؛ نکته‌ای که اهمیت کارِ وزارت اطلاعات و سربازان گمنام را دوچندان ساخته و می‌سازد، به‌ویژه وقتی که به تاثیرات این اقدام مهم امنیتی و اطلاعاتی در مناسبات فعلی حاکم بر روابط ایران و امریکا توجه داشته باشیم.

توئیت "حسام الدین آشنا" در ارتباط با دستگیری جاسوسان

روزنامه ایران در بخشی از گزارش منتشر شده خود با استفاده از میان تیتر "حسام‌الدین آشنا: آن‌که جاسوس واقعی می‌گیرد نیازی ندارد سریال تخیلی بسازد" نوشت: مشاور رئیس‌جمهوری در حساب توئیتری خود نوشت: ‏ جاسوسان واقعی در لباس انقلابیون دوآتشه در مراکز حساس دفاعی و امنیتی رخنه می‌کنند نه در بیابان‌ها و روزنامه‌ها. حسام‎الدین آشنا، در توئیتی تلویحاً به دستگیری ۱۷ جاسوس مرتبط با سیا از سوی وزارت اطلاعات اشاره کرد و کنایه‎ای هم به سریال گاندو زد و نوشت: آن‌که جاسوس واقعی می‌گیرد، نیازی ندارد سریال تخیلی بسازد. ‏جاسوسان واقعی نه به دنبال مزه آدامس بلکه به دنبال تغییر محاسبات مسئولان، تقویت ایران‌هراسی و تضعیف اتحاد ملی هستند. جاسوسان واقعی در لباس انقلابیون دوآتشه در مراکز حساس دفاعی و امنیتی رخنه می‌کنند نه در بیابان‌ها و روزنامه‌ها.

رسانه های اصولگرا

درماندگی آمریکا در برابر ایران

روزنامه کیهان در بخشی از گزارش خود آورده است: شکست در عراق و سوریه و یمن، موضع مقتدرانه و عزتمندانه رهبر معظم انقلاب در برابر پیغام ترامپ برای مذاکره، انهدام پهپاد فوق‌پیشرفته آمریکا، دروغ از آب درآمدن ادعای ترامپ مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی با انتشار تصاویر فیلم‌برداری آن از ناو آمریکایی، وفق یافتن ایران با تحریم‌ها، ناکامی آمریکا در تروریسم اقتصادی و رشد ارزش پول ملی ایران به اذعان رسانه‌های غربی و در آخرین فقره، به دام انداختن جاسوسان آمریکا حکایتگر آن است که آمریکا در مقابل اقتدار مثال‌زدنی ایران همه گزینه‌هایش را از دست داده و به درماندگی رسیده است.

دروغگویی ترامپ درخصوص تکذیب دستگیری جاسوسان سیا

در ستون گفت و شنود روزنامه کیهان می خوانیم: ترامپ خبر دستگیری ۱۷ جاسوس سازمان «سیا» توسط وزارت اطلاعات را تکذیب کرد! مردم دنیا به دروغ‌های ترامپ عادت کرده‌اند و اگر از او یک حرف راست بشنوند از تعجب شاخ در می‌آورند! به قول معروف؛ «دزد حاضر و بُز حاضر»! ترامپ چه چیزی را تکذیب می‌کند؟! حیوونکی از ضربات پشت سرهمی که خورده بدجوری گیج شده. با وجود اینکه دروغ‌هایش فاش می‌شود، بازهم از رُو نمی‌رود و خودش را از تَک و تا نمی‌اندازد و دروغ‌ها را تکرار می‌کند!

وعده‌های دروغین سیا

"سیا در تور ایران" عنوانی است که روزنامه جام جم در تیتر نخست خود به کار برده است. به گزارش این روزنامه، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات از شناسایی و دستگیری ۱۷ جاسوس تربیت یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در داخل کشور خبر داد و گفت: احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسدفی‌الارض اعدام می‌شوند. به گزارش فارس، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در نشست خبری گفت: در تاریخ ۲۸ خرداد امسال خبری منتشر شد مبنی بر آن‌که وزارت اطلاعات موفق به کشف و شناسایی یک شبکه جاسوسی شده است. جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی و همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به‌عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بودند. این مقام امنیتی با بیان این‌که این مراکز حساس و حیاتی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری کشور است، عنوان کرد: تعداد کل جاسوس‌های شناسایی شده ۱۷ نفر است که به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کرده و هیچ‌کدام از این افراد با دیگری ارتباطی نداشتند و هر کدام با یک افسر سیا در ارتباط بودند.

در ادامه این گزارش با استفاده از میان تیتر "وعده‌های دروغین سیا" آمده است: افسران اطلاعاتی سرویس جاسوسی آمریکا برای موفقیت در پروسه جلب و استمرار همکاری شبکه جاسوسی خود در ایران متوسل به وعده‌های فریبنده‌ای از جمله اعطای روادید و مجوز اقامت دائم در ایالات متحده و همچنین پول شده اند. مهم‌ترین وعده‌ای که به شبکه جاسوسان ایرانی داده شد، وعده تامین امنیت آنها در ایران و خارج از کشور بود.مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات تاکید کرد: تحقیقاً در مورد همه ۱۷ جاسوس دستگیر شده، هیچکدام از وعده‌های سیا محقق نشده است و همه این جاسوسان به‌واسطه خیانتی که به کشور کرده‌اند، گرفتار شده اند.

جاسوس پروری، ازشیوه‌های روش نفوذ نظام سلطه

روزنامه جوان در مطلبی با عنوان "شکست «سیا» با شناسایی ۱۷ جاسوس در کشور" آورده است: «جاسوس‌پروری» از مرسوم‌ترین شیوه‌های نفوذ نظام سلطه در ایران و کشف سطح و میزان توانایی کشورمان در عرصه‌های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است؛ روشی که دیروز مدیر کل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در نشست خبری خود گفت، غالباً با شکست روبه‌رو شده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =